Pirlo’dan Arda Güler övgüsü: ‘Şampiyon prototipinde, her ligde oynar’

Süper Lig ekiplerinden Fatih Karagümrük’ün İtalyan teknik direktörü Andrea Pirlo, yayıncı kuruluşta açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe’nin genç oyuncusu Arda Güler hakkında soruları yanıtlayan Pirlo, “Şampiyon prototipinde bir oyuncu diyebiliriz. En yukarıdaki seviyeye en yakın olabilecek oyunculardan biri” ifadelerini kullandı.

İtalyan teknik direktör, “Süper Lig’den Avrupa’da oynama potansiyeli olan oyuncular” yönünde gelen bir soruya şu yanıtı verdi:

“Arda Güler, burada en öne çıkan isimlerden biri. Şampiyon prototipinde bir oyuncu diyebiliriz. En yukarıdaki seviyeye en yakın olabilecek oyunculardan biri. Kalitesi, oyun görüşü, tekniği, her şeyiyle çok önemli gelecek vaat eden bir oyuncu. Ama gelişmeye devam etmek zorunda. Her gün gelişimini sürdürmek zorunda. Doğru yönlendirmelerin yapılması gerekiyor bu tip oyunculara. Kendisi Avrupa hatta dünya seviyesine çıkabilecek yeteneğe ve bir oyuncu karakterine sahip diyebilirim.”

Pirlo, Arda Güler’in hangi ligde oynayabileceği yönündeki soruyu ise, “İspanya ilk akla geliyor. İtalya’da belki biraz zorluk yaşayabilir. Ama biraz daha fiziğini yukarıya çektiği zaman dünyanın her liginde gözü kapalı oynayabilecek bir oyuncu” diye yanıtladı.

Pirlo son olarak Arda Güler’e ne tavsiye edebileceğinin sorulması üzerine, “Fiziğinin üstüne çalışmalı. Bütün genel oyunun her yönüne daha fazla çalışmalı. Hem Arda için hem de tüm genç oyuncular için bunu söyleyebiliriz. 17-18 yaşlarında bu oyuncuların oynaması, fizyolojik gelişmelerini tamamlamamış olmaları. Bunları tamamlayıp, bir de üstüne sporcu fiziğini ekleyecekleri için bu gelişimleri çok önemli oluyor. Zaten futbol oynamayı bilen varsa, bir oyuncu futbol oynamayı biliyorsa her ligde oynar. Hiçbir lig sorun olmaz” ifadelerini kullandı.

18 yaşındaki genç yıldız, bu sezon ligdeki 754 dakika süre aldığı 18 maçta 4 gol, 3 asistlik performans sergiledi. Bu sezon toplamda 31 maçta 1219 dakikada forma giyen Güler, 6 gol ve 5 asistle takımının 11 golüne direkt katkı sağlamayı başardı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir