İsrail ordusu, Filistinli şair Abu Toha’yı Gazze’de gözaltına aldı

Filistinli şair ve yazar Mosab Abu Toha’nın ailesi, Toha’nın Refah Sınır Kapısı’na doğru yola çıktığı sırada bir kontrol noktasında İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını açıkladı. Konuya ilişkin X (eski adıyla Twitter) üzerinden bir açıklama yapan PEN International, “Filistinli yazar, şair ve Gazze’nin ilk İngilizce kütüphanesini kuran Mosab Abu Toha’nın Gazze’den ayrılırken İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından gözaltına alındığı haberlerinden derin endişe duyuyoruz. Nerede olduğunu ve neden gözaltına alındığını öğrenmek için yapılan çağrılara biz de katılıyoruz” ifadelerini kullandı.

The Guardian gazetesinin haberine göre, ABD’li yetkililer, çocuklarından biri ABD vatandaşı olduğu için Abu Toha’ya kendisinin ve ailesinin Refah geçişi üzerinden Mısır’a gidebileceğini söylemişti. Abu Toha ve beraberindeki Filistinli bir grup erkek, Gazze’nin kuzeyinden güneyine doğru giderken İsrail’in askeri kontrol noktasında gözaltına alındı.

‘GÖZALTINA ALINDIĞINDAN BERİ HABER ALINAMADI’

Abu Toha’nın erkek kardeşi Hamza, sosyal medyada konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Ordu, aldıkları emir üzerine, Mosab’ı kuzeyden güneye giderken vardığı kontrol noktasında (gözaltına) aldı. ABD Büyükelçiliği, onu ve ailesini Refah geçişinden geçebilmeleri için göndermişti. Ondan hiçbir haber alamadık” ifadelerini kullandı.

Abu Toha’nın Filistinli-Kanadalı arkadaşı, avukat ve Filistin Özgürlük Örgütü eski sözcüsü Diana Buttu da Abu Toha’nın ABD’de doğmuş olan oğlunun haftalar önce Refah üzerinden geçebileceğinin bildirildiğini, fakat Abu Toha’nın adının listede olmadığını belirtti.

Nihayetinde şair, eşi ve diğer çocuklarının da listeye alındığını anlatan Buttu, “Pek çok kişiyle birlikte bir kontrol noktasında durdurulduklarında kuzeyden güneye geçmeye çalışıyorlardı. Üzerlerinde hiçbir şey olmadığını göstermeleri için silahlarını kaldırmaları söylendi. Mosab’a oğlunu yere bırakması söylendi; ardından, eşinin söylediğine göre, 200 kadar erkekle birlikte ordu onu aldı. Eşi o zamandan bu yana ondan haber alamadı” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı ve İsrail Güvenlik Kuvvetleri (IDF) konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx