Haftaya Kritik Veriler Var: Altın Fiyatları Tahminleri Açıklandı!

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, güvercin eğilimin piyasaya girmesini engellemek için ‘kapıyı kapattı’. Bu nedenle altın fiyatları muhtemelen önümüzdeki hafta da mücadele etmeye devam edecek.

Altın fiyatları kayıpları genişletme potansiyeline sahip!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Perşembe günü Uluslararası Para Fonu’nun ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte Jerome Powell, merkez bankasının para politikasının enflasyonu %2 hedefine indirecek kadar kısıtlayıcı olduğundan “emin” olmadığını söyledi. Powell ayrıca, enflasyon baskılarının artmaya devam etmesi halinde Fed’in faiz oranlarını tekrar yükseltmekten çekinmeyeceğini belirtti.

FXTM’de piyasa analizi müdürü olan Lukman Otunuga, Powell’ın sıkılaştırma eğilimini sürdürmesiyle altın fiyatlarının altı haftanın en kötü haftasını gördüğünü söylüyor. Aralık vadeli altın kontratları geçen haftaya kıyasla yaklaşık %3 düşüşle 1.939,90 dolara geriledi. Otunuga, son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Powell, Fed’in temkinli olmaya devam ettiğini ancak gerekirse faizleri artırmaya istekli olduğunu belirtti. Yatırımcılar Aralık ayında faiz artırımı olasılığını hala %10 olarak fiyatlıyor. Bununla birlikte, Fed’in ilk faiz indiriminin zamanlaması gelecek yılın Haziran ayından Temmuz ayına çekildi. Altın, 2.000 dolar psikolojk seviyesini aşamadıktan sonra kayıplarını genişletme potansiyeline sahip. Sağlam bir kırılma ve 1.945 doların altında bir günlük kapanış, 1.934 dolardaki 200 günlük SMA’ya doğru kapıları açabilir.

Altın almak için büyük bir itici güç yok

TD Securities’de emtia stratejisi başkanı olan Bart Melek, Powell’ın yorumlarının ABD dolarının gücünü ve yüksek tahvil getirilerini desteklemeye devam ettiğini söylüyor. Bunun da altın fiyatları için iki önemli engel olduğunu belirtiyor. Melek, “Fed’in sıkılaştırma eğilimi nedeniyle, şu anda altın almak için büyük bir itici güç yok,” diyor.

Altın fiyatları yükselecekse bu ortamın oluşması gerekiyor!

Altın yatırımcıları, fiyatları 2.000 dolaraa çıkaran jeopolitik belirsizliğin zayıflamaya devam etmesiyle yeniden ABD para politikasına odaklandı. İsrail, Hamas’la giriştiği yeni savaşta Gazze’ye kara saldırısını sürdürse de çatışma şimdilik kontrol altında. Bu arada, altın fiyatları önümüzdeki hafta daha düşük seviyeleri görebilir. Bununla birlikte, jeopolitik korku ticareti gevşediği için acı çeken petrolden çok daha iyi dayanıyor.

Aynı zamanda, bazı analistler düşük petrol fiyatlarının enflasyon korkularını yatıştırmaya yardımcı olacağını dikkat çekiyor. Bunun da Fed’in şahin söylemini yumuşatması için alan açacağını ileri sürüyorlar. Dolayısıyla, bunun altının lehine çalışabileceğini belirtiyorlar. Ancak Bart Melek, ABD ekonomik verilerine yeniden odaklanıldığını ve özellikle gelecek haftaki Tüketici Fiyat Endeksi’ne dikkat edildiğini, bunun da enflasyon baskılarının düşmesi için hala önemli bir yol olduğu anlamına geldiğini söylüyor. Ekonomistler 12 aylık enflasyonun Eylül ayındaki %3,7’lik yıllık artışa kıyasla %3,3 artmasını bekliyor. Melek, altın fiyatları üzerindeki etkilerini şu şekilde değerlendiriyor:

Fed açıkça enflasyonu kontrol altına alması gerektiğini söyledi. Bu nedenle altın önümüzdeki hafta herhangi bir destek bulacaksa, enflasyonun %3’e çok daha yakın olması gerekiyor.

Sıcak TÜFE altın üzerinde baskı yaratır, ancak…

Commerzbank emtia analisti Barbara Lambrecht, beklenenden daha sıcak enflasyonun gelecek hafta altın fiyatları üzerinde baskı yaratabileceğini söylüyor. Ancak önemli bir düşüşün alım fırsatı olarak görülebileceğini belirtiyor. Bu bağlamda Lambrecht, şu hususların altını çiziyor:

ABD enflasyon rakamları yukarı yönlü sürpriz yaparsa, altın fiyatları kısa vadede daha da düşebilir. Ancak prensip olarak, ABD faiz döngüsünün zirveye ulaştığına ve orta vadeli görünümün altın için olumlu olduğuna inanıyoruz.

Önümüzdeki haftanın veri ve olay gündemi

Enflasyon verilerinin yanı sıra, bazı analistler perakende satış rakamlarına da dikkat çekiyor. Bu verinin beklenenden daha zayıf gelmesi halinde altının güvenli liman teklifi alabileceğini belirtiyorlar. Bunun da piyasalara tüketicilerin tökezlemeye başladığı ve mevcut ekonomik faaliyeti destekleyemediği sinyalini vereceğini söylüyorlar.

Bu arada, Kongre’nin 17 Kasım’a kadar fonlama yasasını geçirmemesi halinde ABD hükümetinin bir kez daha kapanma ihtimaliyle karşı karşıya kalması nedeniyle ABD hükümetinin borçları da önümüzdeki hafta radarda olacak. Bazı emtia analistleri tahvil piyasasındaki olası bir kargaşanın yakın vadede altın için olumlu olabileceğini söyledi. StoneX Group’ta kıdemli stratejist olan James Stanley, şu yorumu yapıyor:

Geçtiğimiz aya bakacak olursak, tahvil sat-altın al türü bir ticarette altına yardımcı olan getirilerin uçmasıydı. 2/10’da daha derin bir tersine dönüş altın için olumlu olabilir. Ancak eğrinin normalleşmesi düşüş faktörü olarak kalabilir. Altın fiyatları, muhtemelen 2.000 ila 1.800 dolar arasındaki geniş aralıkta konsolide olmaya devam edecek.

  • Salı: ABD TÜFE
  • Çarşamba: ABD ÜFE, Perakende Satışlar, Empire State İmalat Anketi
  • Perşembe: Haftalık işsizlik başvuruları, Philly Fed Anketi
  • Cuma: ABD konut başlangıçları ve inşaat izinleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx