Erdoğan’dan MSB geleneği adımı: Akar’dan sonra Milli Savunma Bakanlığı’na Genelkurmay Başkanı Güler getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıkladığı yeni kabinede Milli Savunma Bakanlığı’na Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler‘i getirdi. Önceki bakan Hulusi Akar gibi Genelkurmay Başkanı görevini yürütürken bakanlığa getirilen Güler, 15 Temmuz’da darbecilerin alıkoyduğu isimlerden biriydi.

Yaşar Güler, 1954 yılında Ardahan’da dünyaya geldi. 1974 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1975 yılında ise Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezi’nden mezun olan Güler, 1984 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı muhabere birliklerinde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. Güler, 1986 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra kurmay subay olarak çeşitli karargahlarda görev aldı.

Tuğgeneralliğe 2001’de terfi eden Yaşar Güler, 10. Piyade Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay MEBS Plan ve Koordinasyon Daire Başkanlığı yaptı. 2005 yılında tümgeneralliğe terfi eden Güler sırasıyla

MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Korgeneralliğe 2009 yılında yükseltilen Güler, Harita Genel Komutanlığı, 4. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı yaptı. Güler, 28 Aralık 2011’de 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan ve Roboski Katliamı olarak tarihe geçen hava saldırısı düzenlendiğinde Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevindeydi.

Güler 2013 yılında orgeneralliğe terfi etti ve Genelkurmay II. Başkanlığına getirildi.

Orgeneral Yaşar Güler’in ismi 27 Mart 2014’de internete düşen bir ses kaydıyla gündeme geldi.  Kayıtta dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu‘nun seslerinin yer aldığı iddia ediliyordu. Bu ses kaydına Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından erişim yasağı getirildi. Ses kaydını Güler’in emir subayı olan ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan emir subayı Binbaşı Mehmet Akkurt’un yaptığı ortaya çıktı.

Orgeneral Güler, 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevindeydi. Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahındaki makamında bulunan Güler, aralarında emir subayı Binbaşı Mehmet Akkurt’un da bulunduğu askerler tarafından elleri arkadan bağlanarak Akıncı Hava Üssü’ne götürüldü. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası komuta kademesinde önemli değişiklikler oldu.

Orgeneral Güler, 28 Temmuz 2016’da yapılan Yüksek Askeri Şura’da Jandarma Genel Komutanlığına atandı.

Orgeneral Güler’e Genelkurmay Başkanlığı yolunu açan atama 2 Ağustos 2017’de yapılan Yüksek Askeri Şura’da yapıldı. Şura kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanan Orgeneral Yaşar Güler ordu komutanlığı yapmadan bu göreve gelen üçüncü kişi oldu. Kendisinden önceki Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da ordu komutanlığı yapmadan Kara Kuvvetleri Komutanı olmuştu.

Kara Kuvvetleri Komutanı Güler, 9 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Genelkurmay Başkanı olarak atandı.

Yaşar Güler’in Genelkurmay Başkanı olarak atanmasından sadece altı gün  sonra, 15 Temmuz 2018’de tüm kuvvet komutanlıkları doğrudan Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı. Böylece Genelkurmay Başkanlığı sembolik bir makam haline geldi.

Orgeneral Yaşar Güler, TSK Üstün Hizmet  ve TSK Şeref Madalyalarına sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir