Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Uyarı! Sahte Sitelere Karşı Dikkatli Olun: Bu Linklere Sakın Tıklamayın

Emniyet Genel Müdürlüğü(EGM), tarafından siber dolandırıcılığa karşı başlatılan mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Operasyonlar devam ederken, emniyetten dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerektiğinin altı çizildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, artan dolandırıcılık vakalarına ilişkin yurttaşı bir kez daha uyardı ve açılmaması gereken tehlikeli linkleri paylaştı.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın güvenli internet kullanımı için rehberlik amacıyla başlattığı ‘SİBERAY’ programı kamuoyuna paylaşıldı. Paylaşımda, “Vergi/icra borcu sorgulama ve ödeme içerikli sahte linklere dikkat. Sosyal medya ya da mesajlaşma uygulamaları üzerinden gelebilecek asılsız içeriklere itibar etmeyin” denildi.

“Kaynağını bilmediğiniz mesaj içeriklerinde ‘ceza ödeme, ceza sorgulama’ benzeri ifadelerle iletilen sahte bağlantılara karşı duyarlı olun” denilen paylaşımda şunlara yer verildi:

”Vergi/icra borcunuz vardır, son ödeme günü’ şeklinde ifadelerle panik ve endişe oluşturmayı amaçlayan asılsız içeriklere itibar etmeyin. Teyit edemediğiniz kaynaklardan gelen mesaj ve e-posta içeriklerindeki şüpheli bağlantılara tıklamayın. Bu ve benzeri işlemlerinizi ilgili kurumlara ait resmi uygulama ve internet sitelerini ya da e-Devlet hizmet kapısını kullanarak takip edin.”

Paylaşımda ayrıca, vatandaşların, vergi veya icra borçlarını “turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu” üzerinden ödeyebilecekleri kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx