Diyanet Başkanı Erbaş, Santa Maria Kilisesi’nde: Hangi dinin mabedi olursa olsun, hele ibadet esnasında dokunulmazdır

İstanbul’da Santa Maria Kilisesi’ne ayin sırasında silahlı saldırı düzenlenmesine ve bir kişinin hayatını kaybetmesine dair Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Mabetlerin hele ibadet esnasında tamamen dokunulmazlığı vardır. Hangi dinin mabedi olursa olsun, bizim inancımıza göre camiler, kiliseler, sinagoglar dokunulmazdır” dedi. 

İstanbul, Sarıyer Büyükdere’deki Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayini sırasında yapılan silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş saldırının ardından Santa Maria Kilisesi’ni ziyaret etti.

Erbaş, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kilisede müessif bir olay yaşandığını belirterek, ayin esnasında kimliği belirsiz kişilerin bir vatandaşın ölümüne sebebiyet verdiğini söyledi.

Bu nedenle kilisenin rahibi ve yetkililerine geçmiş olsun ziyaretinde bulunduğunu, başsağlığı dilediğini aktaran Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

“Şunu özellikle ifade etmek isterim ki farklılıklar bizim zenginliğimizdir. Mabetlerin hele ibadet esnasında tamamen dokunulmazlığı vardır. Hangi dinin mabedi olursa olsun, bizim inancımıza göre camiler, kiliseler, sinagoglar dokunulmazdır. Bu kilisede hem de ayin esnasında yapılan bu saldırıyı şiddetle lanetliyor ve kınıyorum. Ölen kişinin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Devlet ve millet olarak birlik ve beraberliğimizi her zaman muhafaza edeceğiz. Farklı inançlardan insanların bir arada yaşaması, bizim için çok önemli bir zenginliktir.”

“Saldırganlar yakalanacak, cezalarını görecek”

Türkiye’nin tarihten bu yana farklı inanç ve kültürlerden insanların bir arada huzur içinde yaşadığı ve dünyaya örnek bir vatan olduğunu kaydeden Erbaş, “Böyle bir medeniyetin çocukları olarak bizler birliğimize, beraberliğimize zarar verecek her türlü kötülüklere karşı toplu olarak mücadele edeceğiz. Devletimiz, yetkililerimiz mutlaka bu olayı en kısa zamanda çözecektir. Saldırganlar yakalanacak, cezalarını görecektir. Vefat eden kardeşimizin yakınlarına başsağlığı diliyorum. İnşallah bir daha böyle acı ve üzüntü veren olaylar yaşanmaz” şeklinde konuştu.

TIKLAYIN – Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayini sırasında silahlı saldırı: Bir kişi hayatını kaybetti

TIKLAYIN – Yerlikaya’dan Santa Maria Kilisesi saldırısına dair açıklama: En kısa zamanda tespit edip adalete teslim etmek bizim görevimiz

TIKLAYIN – İmamoğlu silahlı saldırının yaşandığı Santa Maria Kilisesi’ne geldi: Hassas bir dönemdeyiz, süreci takip ediyoruz

TIKLAYIN – Adalet Bakanı duyurdu: Santa Maria Kilisesi saldırısında Başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx