Dikkat: Bu 4 Altcoin İçin Delist Duyurusu Yapıldı!

Popüler bir DAO olan MakerDAO, yakın zamanda Maker anlaşmasındaki belirli sözleşme türlerinin delist olmasıyla ilgili önemli bir duyuru yaptı. İşte MakerDAO’nun duyurusundan etkilenen dört altcoin

Bu altcoin projeleri için MakerDAO’dan delist duyurusu

22 Mayıs 2023 saat 17:00’den itibaren geçerli olmak üzere, LINK-A, MATIC-A, YFI-A ve UNIV2USDCETH-A vault’ları (kasa) artık Maker Protocol tarafından desteklenmeyecek. Kullanıcılara, herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için DAI borçlarını kapatmaları önem taşıyor. Borsa da bu kasaları delist etmeden önce kapatmalarını önemle tavsiye ediyor. Ayrıca MakerDAO, Maker anlaşmasındaki birkaç vault türünün listeden çıkarılmasıyla ilgili olarak kullanıcılarına bir hatırlatma yayınladı. Hatırlatmada, “yakın zamanda kabul edilen bir yönetim oylamasına” işaret edilmekte. Bu oylamaya ile MakerDAO; LINK-A, MATIC-A, YFI-A ve UNIV2USDCETH-A vault’larını protokolünden çıkarmaya karar verdi. Bu değişiklik 22 Mayıs 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Maker Protocol, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin ayrılmaz bir parçası. Kullanıcılara çeşitli kriptoları teminat göstererek ABD dolarının değerine sabitli stablecoin DAI üretme olanağı sağlar. Ancak alınan son kararla birlikte, yukarıda bahsi geçen vault ürünleri artık desteklenmeyecek. MakerDAO tarafından resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, LINK-A, MATIC-A, YFI-A ve UNIV2USDCETH-A kasalarını kullanan tüm kullanıcılara bu hatırlatmanın önemi vurgulandı.

Bu ürünler neden delist oldu?

Bu kasa türlerinin listeden çıkarılması kararı, MakerDAO tarafından kullanılan bir yönetişim mekanizması olan yönetici oylaması yoluyla alındı. Bu oylama süreci, protokolde değişiklik önerme ve oylama yetkisine sahip olan MKR sahiplerinin katılımını içeriyor. Bu durumda, topluluğun çoğunluğu, söz konusu vault’lar için desteğin kaldırılmasının Maker Protocol’ünün yararına olduğuna karar verdi.

Duyuruda listeden çıkarmanın spesifik nedenleri belirtilmemekte. Ancak, bu tür kararların varlık volatilitesii, risk değerlendirmesi, likidite endişelerinden etkilendiği bilinmekte. Ayrıca genel piyasa ortamındaki değişiklikler gibi faktörler de bu kararlarda yaygın bir faktör. MakerDAO, protokolünün uzun vadeli istikrarını ve güvenliğini sağlamak için tekliflerini sürekli olarak değerlendirmekte.

Maker ekosistemindeki diğer gelişmeler dikkat çekiyor

Bu sırada Maker ekosisteminde bir başka teklif süreci daha dikkat çekiyor. MakerDAO, delegelerinin anonim olmalarına da olanak tanıyan bir teklifi oylamaya başladı. Kurucu ortak Rune Christensen’in savunduğu teklif, onaylanması halinde uygun seçmenler için zorunlu bir gereklilik haline gelecek. Önerinin, bazı sonuçlar doğuran başka bölümleri de vardı. İlk olarak Şubat ayında ortaya çıkan teklife göre, kimliğini kamuoyuna açıklayan herhangi bir delege maaşından mahrum kalacak.  Buna ek olarak, bu konuya dair kanıt sunan herhangi bir topluluk üyesi ödül alacak. Yani Maker’ın “gizlilik modunu” hedeflediğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir