‘Bambam’ın hastalığına botoks tedavisi

Aynur Erdem’in 1 yaşındaki toy poodle cinsi köpeği ‘Bambam’ 6 ay önce halk arasında gençlik hastalığı olarak bilinen ‘canine distemper’e yakalandı. Uzman tedavisiyle hastalığı büyük oranda atlatan ‘Bambam’ın vücudunda rahatsızlığın etkisiyle tik ve kasılmalar oluştu. Özellikle çenesindeki kasılmalar nedeniyle tükürük bezleri aşırı çalışan ‘Bambam’ın ağzında tehlikeli oranda bakteri oluşumu ve kötü koku meydana geldi.

Durumu veteriner hekim Mete Betin’e anlatan Erdem, hekimden gelen botoks tedavisi önerisini kabul etti. Operasyonu gerçekleştiren Betin, ‘Bambam’ın bundan sonra daha konforlu bir hayat yaşayacağını söyledi.

Mete Betin, ‘Botoks uygulamamızın sebebi, çene kaslarını biraz zayıflatıp, tükürük salgısını yavaşlatarak, bakteri ve kötü koku problemini çözmek. Bu tür rahatsızlıklarda botoks veya dolgu işlemleri uygulanabilir. Örneğin, göz kapağı sarkmalarında dolgu ve botoks birlikte yapılabilir. İnsanlara uygulanan bilimsel metotlar, işin uzmanı tarafından kedi ve köpeklerin tedavisi için de kullanılabilir” dedi.

“İLK KEZ DUYDUM”

Aynur Erdem ise “Tükürük ve kötü koku problemi yaşam kalitesini düşürüyordu. Veteriner hekim ‘Botoks yapalım’ deyince şaşırdım fakat dinleyince mantıklı geldi. Çünkü hayvanlara uygulanabileceğini ilk defa duymuştum. Böyle problemleri olan evcil hayvanların sahipleri, bu yönteme başvurabilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx