Aydın Ünal’dan muhalefetin kendisiyle çelişen oy devşirme çabalarına tepki: İlkeler bazında siyaset yapma meselesi rafa kalktı

tvnet’te canlı yayınlanan SİYASETEN programında, muhalefet partilerinin iktidarı devirmek için kendi parti politikalarından ve hassasiyetlerinden vazgeçmeleri ele alındı.

Millet İttifakı’nın bir yandan terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP ve diğer yandan Türk milliyetçileri ile pazarlık yapmasını değerlendiren Yeni Şafak Yazarı Aydın Ünal, “İlkeler bazında siyaset yapma meselesi de rafa kalktı.” diye konuştu.

“CHP ve HDP, Gezmiş ve Çayan’ı örnek göstererek gençleri idealize ediyor”

Ersin Çelik, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Millet İttifakı ile iş birliği yapması sonrası masanın fertlerinden Gelecek Partisi’nin nasıl bir tavır takınacağına vurgu yapması üzerine Ünal, Kılıçdaroğlu’nun evinden yayınladığı videolardan örnek erdi.

“Kılıçdaroğlu, bir video kaydında Deniz Gezmiş’in kitabını koymuştu önüne bir nevi onu anıyordu. İki hafta önce de Mahir Çayan’ı andılar. 1972’de öldürülmüşlerdi, İngilizlerin de olduğu üç kişiyi rehine almışlardı, operasyonla öldürüldüler. HDP’li Pervin Buldan teröristin mezarına gitti anma töreni düzenledi ve Kılıçdaroğluna oy istedi. Bu çocukları 20’li yaşlarında üniversitede okurken ölüme gönderdiler. CHP ve HDP’nin bu çocukları idealize ettiğini örnek gösterdiğini görüyoruz.”

diye konuştu.

“Bir bakıyorsunuz solcu, bir bakıyorsunuz ırkçı faşistler”

Muhalefetin bugün geldiği noktada idealize ettiği bu gençlerin ilkelerini ayaklar altına aldığını ifade eden Ünal, “Genç yaşta ölmüş birçok isim idealize ediyorsunuz, bir yandan da fırıldak gibi dönüyorsunuz. Sosyalizmi göklere çıkarıp bir yanda da ırkçı oluyorsunuz.

CHP ve HDP, ABD’nin çıkarları uğruna siyasi tasarımların içine giriyorlar. Fırıldak gibi döndüklerini ışık hızıyla geçtiklerini görüyorsunuz.

Bu çocuklara niye kıydınız? Biraz ilkeli olun bu kadar olmaz. Mahir Çayan yaşasaydı ne olurdu? Örneğin Ertuğrul Kürkçü de o gün o evdeydi. 11 terörist vardı o evde, 10 tanesi o evde öldü. Kürkçü saklandı, 24 saat sonra yakalandı hapis yattı. Milletvekilliği yaptı, konforlu bir hayat yaşıyor şu an.

Siz onun mirası üzerinden siyaset yapıyorsunuz, bir bakıyorsunuz solcu bir bakıyorsunuz ırkçı faşistsiniz.

” dedi.

Gelecek Partisi’ne mülteci meselesi üzerinden çağrı: İlkeli durun, bu bir sınav

Gelecek Partisi’nden mülteci meselesi sonrası 11 kişinin istifa etmesine de değinen Ünal, “

Siyaset biraz esnek olma sanatıdır. Siyaset belli ilkeler kırmızı çizgiler içerisinde idare edebilme sanatıdır.

Dış politikada olağan şeylerdir, ABD ile şartlar değişir bir kötü veya iyi olursunuz. İlkelerinizi kırmızı çizginin dışına çıkarırsanız toplum sizi affetmez, tarihinize kara leke olarak geçer. Bazı arkadaşlar haklı olarak isyan etmişler.

Ahmet Davutoğlu, Suriye meselesini en iyi bilen isim. Sesini çıkarması gereken o… ‘Bu ırkçı yaklaşıma katılamayız’ diyerek ilkeli bir tutum sergilemesini bekleriz. Bu bir sınav. Böyle anlarda tepki koymanız gerekiyor. Bu bir fırsat Gelecek Partisi için.

” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir