AB’de otomobil satışları 14. ayda da artışını sürdürdü

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB ülkelerinin Eylül ayına ilişkin yeni otomobil tescil verilerini açıkladı. AB’de yeni otomobil satışları, geçen ay otomobil satışlarının yarısından fazlasını oluşturan elektrikli ve hibrit araç satışlarındaki artışın etkisiyle Eylül ayında yüzde 9,2 artış gösterdi.

Ekonomim’de yer alan habere, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’ne (ACEA) göre, AB’de art arda 14’üncü ayda satış büyümesi kaydedildi. Tam elektrikli otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 14,3, tam hibrit satışları da yüzde 30’dan fazla arttı.

Verilere göre, Avrupa Birliği, İngiltere ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nde (EFTA) tescil edilen yeni araç sayısının yüzde 11,1 artışla 1,17 milyon adede yükseldi.

Satışların yüzde 14,8’ini tamamen elektrikli otomobiller oluştururken, tamamen elektrikli otomobiller, plug-in hibritler ve tam hibritlerle birlikte satışların yüzde 50’den biraz fazlasını oluşturdu.

Dizel modellerdeki satışlar bir önceki yıla göre yüzde 15,9’dan yüzde 12,5’e geriledi. 2015 gibi yakın bir tarihte, AB’deki yeni otomobil satışlarının yüzde 50’sinden fazlasını dizel araçlar oluşturuyordu.

Öte yandan ACEA, Avrupa’nın en büyük otomobil satıcısı Volkswagen’in Eylül ayında satışlarında yüzde 9,6 artış olduğunu bildirdi. Stellantis ve Renault satışlarında sırasıyla yüzde 11,3 ve yüzde 5,1 artış kaydetti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx