vivo’nun yeni raporu 6G’ye ve geleceğin teknoloji dünyasına ışık tutuyor

vivo, “Fiziksel ve Dijitalin Entegre Edilip Serbestçe Bağlandığı bir Dünya Kurmak: 6G Hizmetleri, Yetenekleri ve 6G’yi Hayata Geçirecek Teknolojiler” isimli üçüncü 6G raporunu yayınladı. Rapor, vivo uzmanlarının 6G ağına ve 2030 yılı ve sonrasında insanların hayatlarını şekillendireceğine inandıkları teknolojilere dair inceleme ve değerlendirmelerini içeriyor. 

vivo’nun raporunda; 6G’nin üstün irtibat, bilgi ve birleşik bilgi süreç hizmetleri sunarak birbirine bağlı ve yakınsak bir fizikî ve dijital dünya için bir temel teşkil edeceği öngörülüyor. Tahlile nazaran 6G teknolojisi bağlantı, hesaplama ve algılamayı tek bir sistemde birleştirecek. Entegre bir 6G ağı sırf insanları insanlara bağlamakla kalmayacak, birebir vakitte insanları makinelere ve makineleri makinelere bağlayarak yesyeni bir dijital dünya yaratmaya yardımcı olacak. Böylelikle 2030 yılına kadar yüz milyarlarca aygıtın birbirine bağlanması bekleniyor.

6G ayrıyeten temel telekom hizmetlerini de genişleterek sürükleyici karma gerçeklik, holografik ve çok duyusal bağlantı üzere büsbütün yeni tecrübeleri hayatımıza entegre edecek. 6G taşınabilir data irtibatı hizmetleri; kapasite, data suratı, gecikme mühleti, güvenilirlik ve öbür birçok açıdan sürat kesmeden gelişmeye devam edecek. Bu da bireylerin ve dalların gereksinimlerini karşılamak için uçtan uca daha fazla esneklik ve uyarlanabilirlik sağlayarak müşteri yelpazesini genişletmeye ve hizmetlerin pahasını artırmaya yardımcı olacak.

Tüm bunlar; en yüksek data suratı ve kullanıcı tecrübeli data suratı, bağlantı gecikmesi ve alan trafik kapasitesi de dahil olmak üzere, bilgi suratı üzere her performans göstergesinin 5G ile karşılaştırıldığında birkaç kat yahut daha fazla güzelleştirilmesi gerekeceği manasına geliyor. 6G hizmet kapasitesi tarifi; talep, teknoloji ve maliyetin dikkatli bir halde değerlendirilmesini, performans ölçütlerinin ve verimlilik göstergelerinin dengelenmesini gerektiriyor.

6G yepisyeni teknolojilerle gerçek olacak

Yeni 6G hizmetlerini desteklemek ve algılama ile irtibatın entegrasyonunu sağlamak için yeni ağ fonksiyonlarının hayata geçirilmesi gerekiyor. Taşınabilir ağ ile bilgi süreci, alanlar ortası data etkileşimini ve ana sanal gerçeklik (AI) ağını birleştirecek olan 6G, bu nedenle orijinal bir sistem mimarisi dizaynına muhtaçlık duyuyor.

Algılama ve irtibat temaslarını hücresel kablosuz ağlarda yeni bir fırsat alanına entegre etmek – 6G lokal sanal gerçeklik (AI), ağ ve hava arayüzü verimliliğini güzelleştirecek, sistem esnekliğini artıracak ve maliyeti azaltacak. Uçtan uca bir çapraz katman data düzleminin hayata geçirilmesi sayesinde, akıllı ve temel bilgi hizmetleri desteklenebilecek. Son derece düşük güçte bağlantı, terminal erişiminin önündeki pürüzleri azaltarak sahiden her yerde ilişki kurulmasına imkan tanıyacak. Günümüzde Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (Multiple-Input Multiple-Output – MIMO) evrimi, Tekrar Yapılandırılabilir Akıllı Yüzey (Reconfigurable Intelligent Surface – RIS) teknolojisi ve yeni dalga biçimleri üzere bugün üzerinde araştırmalar yapılan birçok heyecan verici alan, daha fazla uygulama senaryosunu destekleyebilen ve daha gelişmiş algılama fonksiyonları sunan daha verimli ve daha esnek bir ağa giden yolu açıyor. 

Son iki yılda teknoloji bölümü, 6G’nin sağlayabileceği hizmetler ve ulaşılması gereken temel yetenek göstergeleri konusunda adım adım uzlaşmaya varıyor. 6G’nin hayata geçmesini sağlayacak temel teknolojiler üzerine Ar-Ge çalışmaları da sürat kazanıyor. vivo Bağlantı Araştırma Enstitüsü de; 6G iş modellerinin ve şoförlerinin, uygulama senaryolarının, sistem mimarisinin ve teknolojilerinin derinlemesine tahlili ile bu teknolojinin geleceğinin şekillendirilmesine faal katkı sunuyor. 6G hakkındaki bu üçüncü raporu, vivo’nun 2020 yılında önümüzdeki on yıl için birçok potansiyel 6G dijital senaryosuna ait içgörüler sunmak üzere yayınladığı “Dijital Hayat 2030+” ve şirketin 6G vizyonunu özetleyen “6G Vizyonu, İhtiyaçları ve Zorlukları” isimli iki çalışmanın devamı niteliğini taşıyor.  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.