Uzmanlarından Öğrenin: Fitness Antrenörlerinin Yapmaktan Kaçınmanızı Tavsiye Ettiği Egzersizler

Spor yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Sağlıklı olmak ve formumuzu korumak için düzenli olarak egzersiz yapmamız gerekir fakat bazen bunun için yanlış hareketleri seçebiliyoruz. Gelin bu yanlış ve yapmaktan kaçınmamız gereken hareketlerin neler olduğunu uzmanlarından öğrenelim.

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/exerci…

Profesyonel fitness eğitmenleri, antrenman programlarında olmayan ve yapmaktan kaçındıkları egzersizleri açıkladı. Daha sonrasında da bunun yerine insanların yapmayı tercih edebileceği alternatifleri paylaştılar.

Online fitness eğitim programı olan Phase SiX’in kurucu ortağı Jay Rose, insanların American Kettlebell Swing adlı egzersizi yapmaktan kaçınmasını söylüyor.

Rose’a göre bu egzersiz sonucunda vücudunuzu sakatlayabilirsiniz.

Özellikle de omuz hareket kabiliyeti yetersiz olan veya kettlebelli başlarının üzerinde kontrol etmek için gerekli güce sahip olmayan kişiler sorun yaşayabilirler.

Rose, bunun yerine Russian kettlebell swing adlı egzersizi öneriyor.

Çünkü kettlebell’i göz seviyesinde tutarak takip edebilir ve böylece yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

Denver’da sadece kadınların gittiği Kali Strength adlı spor salonunda antrenör olarak çalışan Giulia Cammarano ise smith machine squat olarak bilinen bir egzersizi yapmadığını söylüyor.

Cammarano, bu tür bir ekipman ile squat yapmanın genel olarak bir sorun olmadığını ancak bunun kendi spor felsefesiyle uyuşmadığını söylüyor.

Andrew Gonzalez ise glute kaslarını geliştirmek için yapılan Barbell glute bridge egzersizinin insanlar tarafından aşırı abartıldığını düşünüyor.

Bunun yerine barbell Romanian deadlifts ve Good Mornings gibi alternatif egzersizleri öneriyor.

Ayrıca ön ayağın hafifçe yüksekte olduğu Bulgarian split squat adlı bir hareketin de glute kasını geliştirmek için tercih ettiği bir egzersiz olduğunu belirtiyor.

New York’ta dans odaklı The Ness adlı fitness stüdyosunun baş antrenörü Jessica Aronoff, ağırlıklı plank hareketinden kaçındığını söylüyor.

Bunun yerine, plank hareketini zorlaştırmak için istikrar sağlayacak diğer yöntemler de olduğunu belirtiyor.

Örneğin, üç noktalı plank gibi bir bacak veya kolu kaldırarak dengeyi sağlama gibi farklı egzersizler de denenebilir.

New York’ta Crunch adlı stüdyoda fitness danışmanı olan Carmine Ciliento box jumping yapmadığını ve öğrencilerine bunu yaptırırken çok dikkatli olduğunu söylüyor.

Çünkü bu hareketi doğru şekilde yapmazsanız, kaslarınızı ve eklemlerinizi zedeleyebilir hatta düşme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ciliento, yüksek kutu zıplamalarının yerine depth drops ve standing broad jumps adlı hareketlerin çok daha iyi ve güvenli seçenekler olduğunu belirtiyor.

Shenika King, Manhattan’daki Chelsea Piers’da bir antrenör olarak çalışıyor ve loaded back squats hareketini yapmaktan kaçındığını söylüyor.

Çünkü bu hareketin dizlerine, kalçalarına ve beline aşırı stres uyguladığını, aynı zamanda eklem ağrısı ve iltihaplanmaya sebep olduğunu belirtiyor.

Bunun yerine, ront squat hareketini tercih ettiğini söylüyor. Bu hareket, kalçaları, dizleri hedefler ve sırt üstü squat hareketinden daha dik bir duruş gerektirir, bu da bel ağrısını azaltma avantajı sağlar.

Ayrıca, bacak presi makinesini kullanmayı da seviyor. Bu makine, önemli ölçüde dizlere ve belinize daha az yük bindiren, kalçaları, hamstringleri ve glütleri hedefleyen bir alternatif olduğunu belirtiyor.

Eğer yukarıda bahsedilen egzersiz hareketlerinden biri favori egzersiziniz ise onu kesmek zorunda değilsiniz fakat bu egzersiz ya da egzersizler size ağrı veya rahatsızlık veriyorsa alternatif bir hareket denemek ya da bir uzmana danışmak iyi bir fikir olabilir.

İyi egzersizler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir