Türkiye’nin operasyon hazırlıkları gündemdeyken Suriye ve Rusya’dan ortak tatbikat

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine askeri operasyon düzenleyeceği istikametindeki açıklamalar bölgede bekleyişe yol açarken Rusya ve Suriye’den dikkat çeken bir adım geldi.

Suriye’de devlet medyası, Beşar Esad idaresine bağlı orduyla Rusya’nın ortak tatbikat düzenlediğini duyurdu.

Suriye haber ajansı SANA, Suriyeli ve Rus paraşüt birliklerinin düzenlediği tatbikata yüzlerce askerin katıldığını aktardı. Yeri açıklanmayan tatbikatın bu ay içinde iki ülkenin ortak düzenlediği ikinci tatbikat olduğu bildirildi.

İsrail medyası ise Suriye ve Rusya’nın son periyotta İsrail’in Suriye’ye yönelik ataklarına karşı ortak tatbikatları artırdığını yazdı. İki ülkenin hava kuvvetleri yakın vakitte İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ne yakın bölgede de tatbikat düzenlemişti.

Rusya, Suriye’ye nükleer kapasiteye sahip savaş uçakları da konuşlandırmıştı. Suriye’de 11 yıldır süren savaşta Esad idaresine takviye veren Rusya’nın Suriye’deki üslerde hala çok sayıda askeri bulunuyor.

İSRAİL AKINLARI ARTIRDI

İsrail, son haftalarda Suriye’de İran’la kontaklı amaçlara çok sayıda akın düzenledi. Birkaç hafta evvel düzenlenen taarruzda ziyan gören Şam Havalimanı’nda uçuşlar süreksiz olarak durdurulmuştu.

Öte yandan Suriye ve Rusya’nın ortak tatbikatının Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenleyeceği sinyali vermesiyle birebir periyoda gelmesi dikkat çekti. Rusya, Türkiye’nin operasyonuna karşı çıkarken Suriye önderi Esad da Türkiye’nin mümkün askeri harekâtına imkanlar dahilinde askeri karşılık vermekten çekinmeyeceklerini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.