Türkiye’nin gündemi ağır

Türkiye’de gözler bir yandan büyüme, ihracat ve enflasyon üzere sayılarda bir yandan da eylülde açıklanması beklenen Orta Vadeli Program’da (OVP) olacak.

29 Ağustos Pazartesi: Ağustos ekonomik itimat endeksi

Pazartesi günü, ağustos ayına ait ekonomik inanç endeksi muhakkak olacak. Endeks, temmuz ayında yüzde 0,2 azalarak 93,4 pahasını almıştı.

31 Ağustos Çarşamba: Yılın ikinci çeyrek büyüme verisi

Piyasaların gözü, 31 Ağustos Çarşamba günü açıklanacak yılın ikinci çeyreğine ait büyüme verisinde olacak. Bu yılın nisan-haziran periyoduna ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) dataları TÜİK tarafından saat 10.00’da duyurulacak.

Türkiye iktisadı, geçen yıl yüzde 11, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 7,3 büyümüştü.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, birinci çeyrekte elde edilen yüzde 7,3’lük büyüme sayısını anımsatarak, “İkinci çeyrekte bunun da üzerinde bir büyüme bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

2 Eylül Cuma: İhracat rakamları

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından da ağustos ayına ait süreksiz dış ticaret bilgilerinin 2 Eylül Cuma günü açıklanması bekleniyor. Dış ticaret dataları, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Lideri Mustafa Gültepe tarafından Gaziantep’te duyurulacak.

İhracat, temmuzda geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 13,4 artışla 18,6 milyar dolar olurken, en yüksek temmuz ayı ihracat sayısına ulaşılmıştı. İhracat bu yılın 7 ayında da rekor kırmıştı.

5 Eylül Pazartesi: Enflasyon

TÜİK, 3 Eylül’ün hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle ağustos ayı enflasyon datalarını 5 Eylül Pazartesi günü duyuracak.

Temmuzda tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 79,60, aylık yüzde 2,37, yurt içi üretici fiyat endeksi ise yıllık yüzde 144,61, aylık yüzde 5,17 artmıştı.

12 Eylül Pazartesi: İşsizlik rakamları

Temmuz ayına ait işsizlik sayıları ise 12 Eylül Pazartesi günü belirli olacak. İşsizlik oranı haziranda 0,3 puanlık azalış ile yüzde 10,3 düzeyinde gerçekleşmişti.Merkez Bankasının temmuz ayına ait ödemeler istikrarı istatistikleri de birebir gün açıklanacak. Cari süreçler hesabı, haziranda 3 milyar 458 milyon dolar açık vermişti.

13 Eylül Salı: Sanayi üretim endeksi

Ekonomik gelişmelerin özel kesim üzerindeki tesirleri bakımından 13 Eylül Salı günü duyurulacak temmuz ayına ait ciro endeksleri, perakende satış endeksleri ve sanayi üretim endeksi de yakından takip edilecek. Sanayi üretimi haziranda yıllık yüzde 8,5, aylık yüzde 1,5 artmıştı.

13 Eylül Salı: Toplumsal konut hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımının ayrıntılarını açıklayacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde yürütülecek projeyle vatandaşların, 81 vilayette kira öder üzere konut sahibi olması öngörülüyor.

Konut, konut yeri ve sanayi sitelerinin yer alacağı projede, gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak.

15 Eylül Perşembe: İdare bütçe gerçekleşmeleri ve konut satışları

Ağustos ayına ait merkezi idare bütçe gerçekleşmeleri ise 15 Eylül Perşembe günü Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulacak. Birebir gün, konut satış istatistikleri de aşikâr olacak.

22 Eylül Perşembe: Merkez Bankası yeni faiz oranını açıklayacak

Gözler, 22 Eylül’de toplanacak Merkez Bankası Para Siyaseti Konseyi (PPK) toplantısında da olacak. Konsey, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 14’ten yüzde 13’e indirmişti.

Ekonominin yol haritası OVP belli olacak

Makro ekonomik göstergelerin yanı sıra, eylülde açıklanması beklenen ve Türkiye iktisadının üç yıllık yol haritası niteliğini taşıyan OVP’nin detayları da yakından takip edilecek. OVP ile 2023-2025 periyoduna ait enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık üzere temel makro göstergeler de belirlenmiş olacak.

Küresel ve bölgesel sıkıntıların iktisada tesirlerinin OVP’ye nasıl yansıyacağı ve iktisat siyasetlerine ait unsur ve gayeleri nasıl etkileyeceği de merakla bekleniyor. OVP ile Orta Vadeli Plan birleştirilirken, böylelikle 2023 bütçesine ait temel büyüklükler de belirli olacak.

Bütçe gündemi

Programın açıklanmasıyla, 2023 yılı merkezi idare bütçesine ait hazırlıklar da sürat kazanacak. Bakanlıklar, eylülde ağır bütçe mesaisinde bulunacak ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanacak 2023 bütçesi 17 Ekim’de TBMM’ye sunulacak.

Torba yasa teklifi, ekimde Meclis’te

Ekonomi idaresi, 1 Ekim’de yapılacak açılışının akabinde TBMM’ye sunulacak torba kanun teklifine ait de ağır mesai yürütecek. Ekonomik düzenlemeleri içeren torba kanun teklifinde, dar gelirliye dayanak paketi, Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarıyla ilgili düzenleme ile Fiyat İstikrar Komitesi’nin tekrar yapılandırılması üzere bahisler yer alacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.