Türkiye’de birinci defa kumda mısır yetiştirildi

Türkiye’nin 7 milyon tonluk mısır üretiminin yaklaşık yüzde 15’ini karşılayan Adana’da ‘sarı altın’ olarak isimlendirilen mısırın hasadı sürüyor. Rekoltenin bu sene dönüm başına ortalama bin 350 kilogram olduğu mısırda fiyatlar ise ton başına 5 bin 700 lira olarak açıklandı.

Bu ortada Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Kapı Mahallesi’nde Türkiye’de birinci sefer kumda mısır yetiştirildi. Çiftçi Kenan Yücel tarafından 135 dönüm, öbür bir çiftçi tarafından ise 45 dönüm olmak üzere toplam 180 dönüm alanda yetiştirilen mısırda birinci hasatta yapıldı. Olağan toprağa nazaran yüzde 20 fazla randıman alınan mısırın gelecek yıllardan itibaren kumda ekiminin yaygınlaşması bekleniyor.

HEDEF 1 MİLYON 50 BİN TON REKOLTE

Kumda karpuz ve yer fıstığı üretimleri yapılırken gelecek yıllardan itibaren bu 2 eserin yerini mısırın alması bekleniyor. Ayrıyeten Adana’da bu sene 1 milyon 50 bin ton mısır rekoltesi hedefleniyor.

Hasat sırasında İhlas Haber Ajansı’na konuşan Yüreğir Ziraat Odası Lideri Mehmet Akın Doğan, kumdaki randımanın toprağa oranla çok daha yüksek olduğunu söyleyerek, “Adana’da birinci kere turfanda karpuz ve yer fıstığının ekildiği bölgede mısır ekimi yapıldı. Mısırda hasat da başladı ve dönüme bin 800 kilogram randıman alınmakta. Çiftçimiz de bu kadar mısır randımanı beklemiyordu. Toprakta ekilen mısır dahi bu kadar randıman vermemekte” dedi.

Mısıra verilen takviyenin arttırılmasını isteyen Doğan, “Şu an mısır fiyatları ton başına 5 bin 700 lira. Fakat mısıra arpa ve buğdayda olduğu üzere takviye verilmedi. Mısıra da ton başına 500 lira dayanak bekliyoruz” dedi.

“DESTEK ARTARSA DIŞA BAĞIMLILIK BİTER”

Mehmet Akın Doğan, seneye kumdaki birçok alanda mısır ekileceğini belirterek, “Gelecek yıllarda burada yer fıstığı ve karpuz ekilişleri azalacak. Bütün çiftçilerimiz burada mısıra yönelecek. Buradaki mısırlar ovaya nazaran daha çok randıman veriyor. Çiftçimiz de buradan daha çok para kazanacağı için mısıra yönelecek. Mısır bizim için çok kıymetli bir eser. 1 milyon 50 bin ton Adana’da mısır randımanı bekliyoruz. Ülke geneli yaklaşık 3 milyon ton açığımız var. Şayet takviyeler artarsa gelecek yıllarda ekim alanları artar ve mısırda dışa bağımlılığımız ortadan kaybolur” tabirlerini kullandı.

“MALİYETLER ARTINCA KUMA MISIR EKTİM”

Çiftçi Kenan Yücel ise karpuz ve yer fıstığının maliyetinin artması nedeniyle bölgede mısır ekmeye başladıklarını anlatarak, “Burada uzun yıllardır karpuz ve yer fıstığı ile uğraşmaktayız. Lakin maliyetler arttığından ötürü kuma mısır ekelim dedik. 135 dönümle deneme yaptık ve düzgün randıman aldık. Mutluyuz. Şu anda randıman, topraktan çok daha uygun gidiyor. Burada gelecek sene ekim alanı artacak. Biz seneye 600 dönüm mısır ekeceğiz” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.