Türk dönerinin ‘ürün Adı’ tescili için AB Komisyonu’na başvuruldu

Milletlerarası Döner Federasyonu (UDOFED) döneri sahiplenen Almanya ve Yunanistan’dan evvel davranarak, Avrupa Birliği Kurulu’na ‘Geleneksel Eser Adı’ tescili için müracaat yaptı. UDOFED Lideri Mehmet Mercan, “Dönerin ana yurdunda uğraşımız iki yıl sürmüştü. Artık dünya döneri, Türk eseri olarak tanıyacak” dedi.

Almanların ‘Berlin Döneri’ olarak sahiplendiği Yunanistan’ın da tescil hazırlıklarında olduğu klâsik Türk döneri, Avrupa Birliği Kuruluna ‘döner’ ismiyle klâsik eser ismi başvurusu yaptı. Milletlerarası Döner Federasyonu (UDOFED) Lideri Mehmet Mercan dönerin tescili için birinci başvuruyu yapan ülkenin Türkiye olduğunu açıkladı.

Mercan SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada,  “Dönerin ana yurdunda tescil çabamız iki yıl sürdü ve sonunda tescili gerçekleştirebildik. Almanya ve Yunanistan sahip çıkmaya çalıştı. Şayet bizden evvel müracaatta bulunsalardı onların müracaatları reddedilene kadar bir öteki ülke müracaatta bulunamayacaktı. Lakin bu hususta ısrarlı çabamız sonunda birinci başvuruyu biz yaptık” tabirlerini kullandı.

‘GEÇMİŞİ 15’NCİ YÜZYILA DAYANIYOR’

Dönerin, Türkiye’nin klasik bir eseri olduğunu söyleyen Mercan, “Döner 15’nci yüzyılın başlarından itibaren bu topraklarda üretimi ve tüketimi yapılan klasik bir eserimizdir. Birinci yazılı kayıtların 1546 yılına ilişkin olduğunu biliyoruz. Ülkemizde ve dünya ülkelerinde sevilerek tüketilen döner, et ve et eseri dalında yüzde 60’lık bir hisseye sahip. Gayretlerimiz sonucu geçen yıl döneri Somut Olmayan kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanterine kaydettirdik. Ülkemizde üretilen dönerin yüzde 20’sini ihraç ediyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.