Tayvan’da askeri önlemler artırıldı

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ortasındaki Tayvan krizi, giderek tırmanıyor.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin, Asya gezisi çerçevesinde Tayvan’ı ziyaret edeceğine ait haberlerin akabinde Çin ile Tayvan ortasındaki tansiyon artmaya devam ediyor.

Tayvan’a en yakın noktalardan biri olan Fuzhou eyaletinde askeri tatbikatlar yapmaya başlayan Çin ordusuna cevap olarak, Tayvan tarafı da Çin’den gelebilecek ani bir taarruza karşı bugün prestijiyle askeri güvenlik tedbirlerini artırdı.

Tayvan, olağan hazırlık seviyesinde

Tayvan’ın iki kademeli askeri alarm sistemi dahilinde savaşa hazırlık durumunun şu anda “normal hazırlık” seviyesinde olduğu ve şimdi “acil duruma hazır olma” seviyesine yükseltilmediği öğrenildi.


Tayvan polisi, Pelosi’yi müdafaaya hazırlanıyor

Tayvan medyasının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Çin’in askeri ve siyasi kanalları aracılığıyla yaptığı sert ikazlara karşın ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin, bugün mahallî saatle 22.30’da başşehir Taipei’de yer alan Songshan Havalimanı’na inmesinin beklendiği öne sürülmüştü.

Pelosi’nin, ayrıyeten yarın Tayvan başkanı Tsai Ing-wen ve birtakım üst seviye yetkililer ile bir ortaya geleceği, öğlen saatlerinde de ülkeden ayrılacağı sav edilmişti.

Tayvan’dan resmi açıklama gelmedi

Tayvan polisi de ziyaret ihtimaline karşı güvenlik tedbirlerini artırdı. Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından, ziyaret hakkında şimdi resmi bir açıklama yapılmadı.

Taipei Kenti Polis Departmanı’nın, Pelosi’nin kalacağı otelin güvenliğini sağlamak ve konvoyun geçeceği kavşaklarda trafik denetimi yapmak için 350-400 polis memurunu görevlendirildiği öğrenildi.

Tüm bu hazırlıklara ek olarak Ulusal Polis Teşkilatı da ziyaret için özel müdafaalar görevlendirecek.


Tehdit mailleri gönderildi

Öte yandan, Taoyuan Milletlerarası Havaalanı kurumundan yapılan açıklamada, Pelosi’nin Tayvan ziyaretini durdurmak için havaalanına patlayıcılar yerleştirildiğine ait tehdit mailleri alındığı bildirdi.

Polis, temelsiz tehditlerin kaynağını araştırmaya devam ederken havalimanındaki güvenlik tedbirleri de artırılıyor.

Çin, güç kullanmaktan çekinmiyor

Pelosi’nin Asya seyahatine ait ofisinden yapılan açıklamada, ziyaret programında Singapur, Malezya, Japonya ve Güney Kore yer alırken, Tayvan ise belirtilmemişti.

Tayvan’ı kendi topraklarının kesimi olarak kabul eden Çin idaresi, barışçıl yine birleşme” adı altında Tayvan’ın denetimini ele geçirmeyi isterken, bunun için güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor.

İHA’nın haberine nazaran; ayrıyeten öteki ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurması Çin tarafından “egemenlik ihlali” olarak kıymetlendiriyor.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.