‘Tatile çıkıyorum diye düşünürken dolandırılma ihtimaliniz çok yüksek’

Turizmin başşehri Antalya’da Kurban Bayramı öncesi yerli ve yabancı konuklarını ağırlamak için hazırlıklar sürüyor. Tatil öncesi otellerdeki doluluk oranı yüzde 90’nın üzerine ulaşırken, Tüketici Konfederasyonu Lider Vekili ve Tüketici Müracaat Merkezi Genel Lideri Avukat İbrahim Güllü vatandaşları düzmece tatil ve toplumsal medya paylaşımları konusunda uyardı.

“GÜVENİLİR SİTELERİNDE TATİL REZERVASYONLARINI  AYIRTMALARINI ÖNERİYORUZ”

Sahte tatil sitelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Güllü, “Tatil periyodunda tatil dolandırıcılarına yönelik şikayetler alıyoruz. Bu yıl da vatandaşlarımız 9 günlük bir tatil yapacaklar. Tatile çıkacak olan vatandaşlarımızın kesinlikle sağlam sitelerinde tatil rezervasyonlarını ve otellerini ayırtmalarını öneriyoruz. Sitenin sağlam olup olmadığını anlamak için de TÜRSAB’ın bir doğrulama kodu olan sistemi var oradan linki girdiğiniz vakit bu sitenin muteber bir firmaya mı ilişkin yoksa çakma bir site mi olduğunu anlaşılabilir. Bir de biz tüketicilerimize tatil rezervasyonu yaparken arama motorlarına girdiklerinde birinci önüne çıkan reklam biçiminde vardır bu tıp siteler genelde çakmadır. Geçersiz ve dolandırıcılık gayeyle kullanılmaktadır. Bunlara prestij etmemelerini, gerçek sitelerine kesinlikle ulaşmalarını bunun telefonla teyidini almalarını istiyoruz” dedi.

“GÜVENİLİR OLANI TERCİH ETMEK DAHA GARANTİDİR”

Sosyal medya üzerinden yönlendirilen siteler hakkında da açıklamalarda bulunan Güllü, “Güvenilir olup olmadığını kesinlikle araştırsınlar. Her siteye güvenmemek gerekir. Güvenlik sertifikasyonu olan sitelerden kesinlikle alışverişlerini yapmaları gerekir” kelamlarına yer verdi. Ucuz tatil imkanı ile vatandaşları dolandıranlar hakkında da açıklamalarda bulunan Güllü, “Piyasanın koşulları belirli. Taban ve ortalama pahası belirlidir. Bir eser olağanın çok altında bir indirim ile tavsiye ediliyorsa bilin ki burada kesinlikle bir zahmet vardır. Hasebiyle ucuzu tercih etmekten fazla muteber olanı tercih etmek daha garantidir. Karşınızda inançlı bir firma varsa kurumsal olarak İBAN numarası yada banka hesabı ile ödeme yapsınlar. Elden ödeme yapmamalarını tavsiye ediyoruz ödemeler belgelendirilsin. Hak mağduriyeti olursa doküman olmadan hakkımızı alma ihtimalimizi çok zayıftır” dedi.

“BU ÇEŞİT DURUMLARDA AYIPLI BİR HİZMET KELAM KONUSUDUR”

Güvenilir siteden rezervasyon yaptırıp otel kapısında rezervasyon olmadığına yönelik durumlar ile karşılaşan tatilcilerin ne yapması gerektiği konusunda da açıklama yapan Güllü, “Bu cins durumlarda ayıplı bir hizmet kelam mevzusudur. Tüketici burada seçimlik haklarını kullanabilir. İsterse malın yenisi ile değiştirilmesi ve fiyatın geri iadesini de talep edebilir. Direkt hakem heyetine başvurabilir” açıklamasını yaptı.

“KIYMETLİ EŞYALARINIZIN YERİNDE OLMADIĞINI GÖRME İHTİMALİNİZ ÇOK YÜKSEK”

Tatile çıkacak olan vatandaşları toplumsal medya paylaşımları konusunda da uyaran Güllü, “Tatile çıkacak olan vatandaşlarımızın bilhassa toplumsal ağlarda ‘tatile çıkıyoruz’ formunda paylaşımlardan kaçınsınlar. Hırsızlar toplumsal ağları takip ederek sizin tatilde olduğunu öğrenip geldiğinizde konutunuzun talan edildiğini, değerli eşyalarınızın yerinde olmadığını görme ihtimaliniz çok yüksek. Tatil sürecinde bu çeşit paylaşımlardan uzak duralım” dedi.

“NASILSA TATİL DEYİP MÜHLET UZADI MANASINDA DEĞİLDİR”

9 günlük tatil süreci içerisinde adliyelerin idari izinde olduğunu belirten Güllü, “Bu idari müsaadelerin yasal müddetleri kesmediğini bilhassa hatırlatmak istiyoruz. Yani istinaf müracaat mühleti, yanıt verme mühleti, kanıt bildirme müddeti üzere müddetleri kesinlikle kaçırmamaları gerekir. Adliyelerde vazifeli memurlar var. Dolayısı ile idari mühletlere dikkat etmeleri gerekir. Nasılsa tatil deyip mühlet uzadı manasında değildir. Müddetlerini kaçırmasınlar” açıklamasına yer verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.