Süleyman Soylu ile HDP ortasında ‘kaset’ tartışması

Getty Images

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’nin Abdullah Öcalan’a görüş yasağını protesto için yaptığı Gemlik yürüyüşünün terör örgütü PKK’lı Duran Kalkan’ın talimatıyla gerçekleştirildiğini; tekrar terör örgütü PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın da HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan’a bir kaset gönderdiği tezinde bulundu.

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar ise Soylu’yu tezini kanıtlamaya çağırarak “Söyleyeceğimiz şey çok net, buyursun açıklasın; ne varsa. Kaset mi var, evrak mi var, buyursun açıklasın. Açıklamıyorsa hata işliyor. İki kabahat işliyor, bir cürüm kanıtını saklama, iki iftira suçu” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

İçişleri Bakanı Soylu, Kanal D’de yayınlanan “Neler Oluyor Hayatta” programında, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için düzenlediği Gemlik yürüyüşü için Duran Kalkan’ın talimat verdiğini öne sürdü:

“Bundan bir ay evvel Duran Kalkan bir talimat veriyor. Diyor ki Türkiye’nin her yerinden Apo’nun tecrit edildiğini protesto edebilmek için… Bir teröristin ne yapılması lazım? Bunun için 81 vilayetten Bursa Gemlik’e gideceksiniz ve burada bunu protesto edeceksiniz. Pekala biz ne yaptık bu talimatı izledik. Tekirdağ merkezli bir operasyon yaptık. İstihbaratımız, terör ünitelerimiz KCK tipi bir yapılanmayı tespit ettiler ve önemli bir operasyon yaptılar. Bu operasyonda Gemlik yürüyüşündeki tüm kodları biz aldık. Türkiye’nin hiçbir yerinde adım attırılmadı. İstanbul Kadıköy’de milletvekilleri de Gemlik’e gitmek istiyordu.”

HDP ve DBP’li millevtekillerini kastederek “Bunlara milletvekili denmesine karşıyım” diyen Soylu, “Bunlar PKK’nın dışında en ufak bir adım atamazlar. Pervin Buldan’a Murat Karayılan’ın gönderdiği bir kaset var. Bunlar esirler. Terör örgütünün esiriler, hem o ideolojiye sahipler lakin kurtulmak isteseler de kurtulamazlar. Türkiye’deki bir kadro problemleri HDP üzerinden görmek cehalettir, aymazlıktır, ihanettir” sözlerini kullandı.

SANCAR’DAN REAKSİYON: ELİNDEKİNİ AÇIKLASIN, AÇIKLAMIYORSA KABAHAT İŞLİYOR

Soylu’nun argümanlarına HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar reaksiyon gösterdi. Meclis’te bir küme gazetecinin sorularını yanıtlayan Sancar, Soylu’nun HDP milletvekili ve yöneticilerine “iftira attığını” savundu. Soylu’nun 21 Şubat 2021’de Gara operasyonu ile ilgili Meclis’te yaptığı konuşmada, “HDP’li bir milletvekilinin Gara’ya gittiği, daha sonra bu ismin Dilan Dirayet Taşdemir olduğunu açıkladığını anımsatan Sancar, Soylu’nun bu tezini kanıtlayamadığını belirtti. “Bu bir kere cürüm. İçişleri Bakanı, elinde bir bilgi varken bunu açıklamıyorsa, hata kanıtını saklamak, suçtur” diye ekledi.

Soylu’nun Tahlil Süreci’ndeki görüşmeler ve fotoğraflar üzerinden de Pervin Buldan’ı amaç aldığını kaydeden Sancar, İçişleri Bakanı’nı yeni argümanıyla ilgili de delilleri açıklamaya çağırdı:

“Şimdi pek çok söylediği şeylerin neredeyse palavra olduğu ortaya çıkmış birinin, bugün eş liderimizle ilgili bu türlü bir tezine kulak kabartacak kimse çıkarsa nitekim kendilerinin de tıpkı cürüm bağlarının ve birebir ağın tam bir kesimi olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Soylu toplumu zehirleyen bir narko siyaset lisanı, şekli kullanıyor. Bugün yaptığı açıklamaya gelince, buyursun elinde ne varsa açıklasın. Kaset mi var, kamuoyuna açıklasın. Savcılıklara mı veriyor; versin. Ne gerekiyorsa onu yapsın. O denli kuru sıkı şantajlarla ve açık iftiralarla rastgele bir sonuç elde edemez. Hele bizimle ilgili bu hesabını gerçekleştirmesi mümkün değil.”

AFP HDP Eş Genel Liderleri Mithat Sancar ve Pervin Buldan

Sancar, seçimler yaklaşırken Soylu’nun parti içine dönük dönük hesaplarını “HDP üzerinden görmeye çalıştığını” da savundu:

“Kendi partisi içinde iktidar yarışında bir pozisyon oluşturmaya ve bu pozisyonu düzgünce yerleştirme gayreti olabilir, vardır. Tahminen iktidar bloğu içinde tekrar birebir halde kendisine sağlam bir yer, teminatlı korunaklı pozisyon elde etmeye çalışıyor. Bütün bunları yaparken de iftiralarla bize saldırmayı bir yol olarak kullanıyor. Bugüne kadar ortaya attıığı iftiralar, sicili kamuoyu önünde.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.