Skandallarla anılmıştı: AKP’li vekilin kardeşi yine rektör seçilmedi

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına nazaran, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 17 üniversiteye rektör atadı. Yöntemsiz atamalarla ve rektörlük vazifesinin yanı sıra iki fakülte dekanlığı, bir yüksekokulda da müdürlük yaptığı ortaya çıkan Turgut Özal Üniversitesi rektörü ve AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın kardeşi Aysun Bay Karabulut’un yerine Prof. Dr. Recep Bentli atandı.

2018 yılında kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesine rektör olarak atanan ve birçok usulsüzlük teziyle gündeme gelen Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un yerine İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Recep Bentli atandı.

İKİ FAKÜLTEDE DEKANLIK BİR YÜKSEKOKULDA MÜDÜRLÜK YAPMIŞTI

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü ve AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın kardeşi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un, rektörlük vazifesinin yanı sıra Sıhhat Bilimleri Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Yabancı Lisanlar Yüksekokulu’nda müdür olarak misyon yaptığı ortaya çıkmıştı.

CHP Malatya Vilayet Lideri Enver Kiraz, “Bir üniversitenin geleceği karartılıyor, üniversite şu an Turgut Özal’ın ismine yakışmayan bir biçimde boş bir anlayışla yönetilmesinin yanında üniversitenin geleceği de bir kişinin iki dudağı ortasına bırakılıyor” diyerek reaksiyon göstermişti.

İŞE ALIM İLAN KAİDELERİ REAKSİYON ÇEKMİŞTİ

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un rektör olarak vazife yaptığı Malatya Turgut Özal Üniversitesi, kontratlı işçi alımlarında reaksiyon çeken niteliklere yer verilmişti. Üniversitenin 18 Aralık işçi alım ilanında tekniker olarak alınacak kontratlı işçi alımında aranan niteliklerde ‘Sanayi tipi kenevir yetiştiriciliği kursu sertifikası ve kapalı ortam çalışanlarına yönelik biyolojik ve kimyasal güvenlik kursu sertifikası sahip olmak’ koşulu dikkat çekmişti.

ÜNİVERSİTEDE ZEHİRLİ ESER SKANDALI

Aysun Bay Karabulut’un üniversitenin en değerli buluşu olduğunu söylediği ve katıldığı programlarda tanıtımını yaptığı ‘Kayısır’ isimli markanın Prebiyotik Kayısı Ekstresi’nin içermesi gereken orandan 100 kat fazla siyanür içerdiği ortaya çıkmış, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, üretici firmaya 30 bin 416 TL para cezası kesilmişti.

2020 YILININ BAŞARILI REKTÖRÜ SEÇİLMİŞTİ

Prof. Dr. Rektör Aysun Bay Karabulut, Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON)  tarafından 2020 yılının en başarılı rektörü seçilmişti.

Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Genel Lider Yardımcısı Av. Barış Kerim, “MTÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut hanımefendinin üniversite öğrencilerinin oylarıyla 2020 yılının en başarılı rektörü seçilmesinde gençlik, spor, kültür ve sanat aktifliklerine değer vermesi ve çok sayıda toplumsal sorumluluk projelerine dayanak veren çalışmalar yapması gençlere istihdam sağlayan çalışmalar yapması muhtaçlık sahibi öğrencilere eğitim burs imkanları sağlaması esas faktörler olmuştur” diye açıklama yapmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.