Sıcak havalar anne ve bebeğin sıhhatini tehdit edebiliyor

Doç. Dr. Cihan Karadağ, sıcak havalarda hamilelerin alması gereken tedbirler konusunda bilgiler vererek bu havalardan en çok etkilenenlerin başında gelen anne ve bebeklerin sıhhatinin sıcakların artmasıyla risk altında olduğunu aktardı.

“HASTANEYE BAŞVURAN HAMİLE SAYISI ARTIYOR”

Doç. Dr. Karadağ, sıcak havalarda hastaneye başvuran hamile sayısında artış olduğunu belirterek, “Annenin hem kendini hem de bebeğini sağlıklı tutmak için ağır bir halde çalışan bedene bir de soğutma misyonu eklenince beden yoruluyor. Çok terleme, mide bulantısı, baş dönmesi ve kramplar çok sıcaklamanın belirtileri ortasında yer alıyor. Beden sıcaklığı 39 derece ve üzeri olan hamilelerde sıcak çarpması ve dehidratasyon yani sıvı azlığı riski hayli artıyor” dedi.

Dehidratasyonun tansiyonun düşmesine yol açabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Karadağ, “Tansiyonu düşen hamilelerde sıklıkla baş dönmesi ve bayılacak üzere olma şikayetleriyle karşılaşıyoruz. Bu durumlar da maalesef hamilelerin düşüp yaralanmasına, hatta düşmeye bağlı anne ve bebek sıhhatini tehdit eden komplikasyonlar oluşmasına neden oluyor” sözlerini kullandı.

“BOL SU İÇMEK, TUZ VE KAFEİN TÜKETİMİNİ SONLANDIRMAK ÖNEMLİ”

Anne ve bebek sıhhatinin korunması için hamilenin sıcak çarpmasından ve dehidratasyondan korunması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Karadağ, “Özellikle yaz aylarında çok yüksek derecelere ulaşan sıcaklıklar gebe bayanları zorluyor. Lakin yapılacak birkaç kolay şey ile sıcak basması probleminden kaçınmak mümkün.

Aşırı sıcaklardan korunmanın birinci yolu bilhassa günün en sıcak vakti olan öğlen saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmamak gerekir. Yaz aylarında hamilelerin serin ve gölge yerlerde oturması, dinlenmesi gerekiyor. Ağaç gölgesi üzere doğal serinlikler yahut klima, vantilatör üzere yapay soğutucularla hamilelerin sıcak havayla temastan olabildiğince kaçınmasını tavsiye ediyoruz” formunda konuştu.

Vücudu soğutmanın en uygun yollarından birinin ılık duş almak olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Karadağ, “Gün içerisinde yahut gece yatmadan alınacak bir ılık duş, hamilenin rahatlamasına ve dinlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıyeten beslenmenin de hamilelerin sıcak çarpmasından korunmada ehemmiyet vermesi gereken bir nokta. Hamilelere gün içerisinde bol bol sıvı tüketmelerini, dışarı çıkarken kesinlikle yanlarında bir şişe su bulundurmalarını, kafein ve tuz tüketimini de sonlandırmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

“VÜCUT SICAKLIĞININ GÜZELCE YÜKSELMESİNE NEDEN OLUYOR”

Sıcak çarpmasını önlemek için kıyafet seçiminin de yanlışsız yapılması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Karadağ, “Gebelerin sıcaklarda hava alan, rahat, hafif, bol ve pamuk yahut keten üzere doğal kumaşlardan yapılmış giysileri tercih etmesini öneriyoruz. Ayrıyeten dışarı çıkarken kesinlikle şapka takılmasını ve bu şapkanın da kovboy şapkası dediğimiz enseyi de kapatan stilde olmasını istiyoruz.

Ayrıca hamilelere, güneşe çıkarken en az 30 SPF müdafaa faktörü olan güneş kremlerini kullanmalarını ve kremi dışarıda olunan her iki saatte bir tekrar sürmelerini öneriyoruz. Hareket etmek ve etkin olmak sağlıklı bir gebelik için çok değerli fakat hamilelere çok sıcaklarda idman yapmamalarını söylüyoruz. Zira sıcak havada antrenman yapmak beden sıcaklığının güzelce yükselmesine neden oluyor.

Egzersiz yapmak isteyen hamilelere günün daha serin saatlerinde, hafif hareketlerle spor yapmalarını tavsiye ediyoruz. Gebelerin spa, hamam, sauna üzere sıcak ortamlardan da uzak durmasını istiyoruz. Zira bu yerler beden sıcaklığını artırıyor ve bu durum gebelikte artan kan sirkülasyonu ile birleştiğinde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Hamilelerden sauna ya da hamam keyfini gebelik sürecinin bitimine kadar ertelemesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.