Savcı ‘rıza var’ dedi: Engelli kıza cinsel istismar sanığına ‘beraat’ talebi

Yenimahalle ilçesi Batıkent semtinde oturan zihinsel engelli Sevimli Dilan E., geçen yıl 4 Ağustos’ta konutundan çıktıktan sonra kayboldu. Sevecen Dilan E., Etimesgut ilçesindeki parkta yürürken bulundu.

16 saat sonra ulaşılan Hoş Dilan E.’nin sözü üzerine, zorla alıkoyma ve cinsel istismar teziyle Muhammet Burak E., gözaltına alındı.

Adliyeye sevk edilen kuşkulu, çıkarıldığı hakimlikçe isimli denetimle hür bırakıldı. Muhammet Burak E. hakkında ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılmak’ hatalarından 32 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

SAVCI, ‘RIZA VAR’ DEDİ

Ankara 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Muhammet Burak E. ile taraf avukatları katıldı. Mahkeme lideri, dava evrakına giren isimli tıp raporunu okudu. Raporda, Hoş Dilan E.’nin mahzur durumunun dışarıdan bir kişi tarafından fark edilemeyeceği lakin hekimler tarafından anlaşılabileceği belirtildi.

Mütalaasını açıklayan savcı, sanığın cinsel maksatla zorla alıkoyduğu argüman edilse de Hoş Dilan E.’nin kendi isteğiyle yanına gittiğini savundu.

Sanığın, daha sonra Sevecen Dilan E.’yi meskenine göndermek istediğini lakin kızın istemediğini, bunun üzerine sanığın kızı tartakladığını, alıkoyma kastıyla hareket etmediğini kaydetti.

‘YASAL UNSURLAR’ OLUŞMAMIŞ

Savcı, sanığın Tatlı Dilan E.’nin zeka geriliğini fark etmediğini, cürümde yasal ögelerin oluşmadığını savundu. Savcı, bu nedenle sanık Muhammet Burak E. hakkında ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden beraat talep etti.

Mahkeme heyeti, avukatlara mütalaaya karşı savunma yapmaları için mühlet vererek duruşmayı erteledi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.