‘Samsak Döveci’ni bu kez türküyü derleyen sanatçı seslendirdi

2013 yılında Grup Laçin tarafından yorumlanan, daha sonra geçtiğimiz aylarda TRT’deki programlarında Elif Buse Doğan ve Serkan Çağrı’nın yorumlamasıyla bir anda sosyal medyada popülerliğe kavuşan ‘Samsak Döveci’ türküsünü derleyen Emel Örgün, türküyü yeniden yorumladı.

Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Mahalli Sanatçısı olan Emel Örgün’ün Kütahya Tavşanlı’dan derlediği ‘Samsak Döveci’ türküsü yorumu tüm dijital müzik platformlarında yayınlandı. Sanatçının Neyzen Ferit Aktakka, Rahmi Oruç Güvenç ve Orhan Kasap kaynak kişilerinden derlediği ‘Samsak Döveci’nin düzenlemesini Emrah Can yaptı.

Köy köy gezerek saklı kalmış türküleri ortaya çıkaran Emel Örgün, 2006 yılında yönetmenliğini Ezel Akay’ın yaptığı, başrollerini Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk’ün paylaştığı “Hacıvat-Karagöz Neden Öldürüldü?” filminde, kendi derlediği ‘Kam Ana’ ve ‘Altın Tas İçinde Kınam Ezilir’ isimli türküleri seslendirmişti.

Sanatçının kendi derlediği eserlerden oluşan 16 türkülük albümün de yaz aylarında yayınlanacağı duyuruldu. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.