Rusya-Ukrayna savaşının akıllı telefon pazarına faturası ağır oldu!

Akıllı telefon pazarı, son yıllarda yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle önemli bir krizin eşiğinde. Çip krizi ve pandemi derken artık de Rusya-Ukrayna savaşı patlak verdi ve bölümü derinden etkiledi. Hatta savaş öncesi büyük oranda toparlanmaların yaşandığı alanda yine düşüşler başladı.

Küresel akıllı telefon pazarında kıymetli düşüş

2019’da hayatımıza giren korona virüsün tesirleri günümüzde yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Hatta 2021 yılında akıllı telefon pazarında 5 sene ortadan sonra birinci sefer büyüme kaydedildi. Fakat Rusya-Ukrayna krizi patlak verdikten sonra oklar tekrar aşağıya çevrildi.

Pazar araştırma firması Counterpoint Research, geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni raporunda global akıllı telefon pazarındaki son durumu gözler önüne serdi. Buna nazaran koronavirüsün hakim olduğu 2020 yılından itibaren satışlar birinci defa 100 milyonun altına geriledi.

Tabii burada yalnızca savaştan bahsetmek gerçek olmaz. Çünkü halihazırda enflasyon, koronavirüs ve Çin’deki sakinlik -karantina nedeniyle- üzere etkenler de pazarın gerilemesinde büyük kıymete sahip. Counterpoint Research, burada aylık yüzde 4 ve yıllık bazdaysa yüzde 10’luk bir düşüş olduğunu belirtiyor.

Rapora baktığımıza iki etkenin daha çok ön plana çıktığını söyleyebiliriz: Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin‘deki karantina. Bunlar, global tedarik zincirini derinden etkiliyor ve akıllı telefonlara olan talebin düşmesine neden oluyor.

Counterpoint makro indeksine nazaran pazarda bu yaz da düşüşler devam edecek. Lakin bu yılın ikinci yarısından itibaren toparlanmalar başlayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.