Roma heykelini evvel tekmeledi, sonra bezin döküp yaktı

 Antalya’nın en işlek noktasındaki “Lidya Bank” isimli Romalı heykelini tekmeleyen bir kişi, daha sonra akaryakıt dökerek ateşe verdi. O anlar saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.

Muratpaşa ilçesi Sinan Mahallesi Atatürk Caddesi üzerindeki bir işhanının önünde elbisesini açarak para bekleyen Lidya Bank heykelinin yanına saat 05.15 sırasında elinde akaryakıt bidonuyla kuşkulu bir kişi geldi.

Bidonu kenara koyan kuşkulu evvel heykeli tekmeledi ve akabinde bidondaki akaryakıtı heykelin üzerine döküp ateşe verdi.

Şüpheli bir müddet izledikten sonra bölgeden uzaklaştı. Heykelin alev aldığını gören vatandaşlar ve bekçiler olay yerine geldi.

Vatandaşlar yanan heykeli ve alev alan iş yerinin tavanını su ve yangın söndürme tüpleri ile söndürdü.

Heykelin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgeye 2010 yılında konulduğu öğrenildi. Yanan heykele bölgeden geçen turistler ve vatandaşlar meraklı gözlerle baktı.

Heykelin büyük kısmının yandığı ve siyahlaştığı, işyerinin tavanının da yandığı görüldü.

Öte yandan heykelin yandığı anlar güvenlik ve cep telefonu kamerasına yansıdı.

Görüntülerde, şahsın heykelin yanına akaryakıt bidonuyla geldiği, tekmelediği, daha sonra akaryakıt döküp yaktığı görüldü.

Bir müddet elindeki çakmağı yakmaya çalışan şahıs, daha sonra yaktığı kağıdı heykelin üzerine attı ve heykel alev aldı.

Vatandaşların ve bekçilerin koşarak yangını söndürdüğü anlar da kameraya yansıdı. Heykelin yandığı anları bir vatandaşta cep telefonu kamerası ile kaydetti.

Heykelin bulunduğu bölgede esnaflık yapan Canbulut Çalışkan, “Belediye yaptı, kimisi kızıyor kimi gülüp geçiyor. Sabah geldiğimde yandığını gördüm. Kimin yaktığını bilmiyorum. Şaşırdım kaldım. Her turist önünden geçerken fotoğraf çektiriyordu. Şu an heykelin durumu çok kötü” dedi.

Heykelin yerinin yanlış olduğunu savunan Muhammet Koşar, “Lidya Bank, parayı bulan adamın heykeliymiş. Yanlış bir yerde. İki ay evvel de bir yangın çıkmıştı. Buraya koyulması yanlış lakin yakan da tam bir örümcek başlı. Neye istinaden, neden yaktın. Tüm bina yanacaktı neredeyse” diye konuştu. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.