Putin’den İsveç ve Finlandiya’ya ihtar: NATO üsleri konuşlanırsa cevap vereceğiz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Türkmenistan‘ın mesken sahipliğinde başşehir Aşkabat’ta düzenlenen 6. Hazar Denizi Ülkeleri Önderler Doruğu’nun akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vladimir Putin, Rusya’nın İsveç ve Finlandiya ile sorun yaşamadığını belirterek, “Ne toprak problemimiz ne de anlaşmazlıklarımız var. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda bizi endişelendirebilecek bir şey yok” dedi.

Putin, iki ülkenin NATO‘ya katılmasının tehlikeli olduğu ihtarında bulunarak, “Eskiden onlar için rastgele bir tehdit yoktu. Artık ise orada şayet askeri birlikler ve altyapı konuşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzeri tehdit oluşturmak zorunda kalacağız. Bu bariz olan bir şey ve bunu net formda anlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Putin, “Ukrayna ile durum büsbütün farklıdır. Finlandiya ve İsveç’te buna benzeri bir şey yok. Bu büsbütün farklı bir durum. İsveç ve Finlandiya istiyorsa NATO’ya katılsınlar” tabirlerini kullandı.

Putin ayrıyeten, “NATO’nun Soğuk Savaş’ın kalıntısı olduğunu” belirterek, “NATO, ABD’ye dış siyasetinin bir enstrümanı olarak uydularını kendisinin buyruğu altında tutmak için lazımdır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.