Pınar Gültekin hareketinde 5 ay mahpus cezası almıştı: Hesap sormaya devam edeceğiz

Muğla’da 2020 yılında Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin için İzmir’de bir ortaya gelen bayanların Alsancak’ta yaptığı basın açıklamasında polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 12 bayan hakkında 2911 sayılı “Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Kamu malına ziyan ve tehdit” suçlamalarıyla açılan davada 11 bayan hakkında beraat kararı verildi.

Özgür Genç Bayan (ÖGK) üyesi Meryem Yıldırım’a ise “Görevi yaptırmamak için direnme” kabahatinden 5 ay mahpus cezası verilirken ceza ertelendi. Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’a konuşan Yıldırım, “Erkek adalet/erkek devlet bugün bayanların aleyhinde kararlar vererek, bayan gayretine bu ve bunun üzere biçimlerle saldırarak bir egemenlik ve endişe yaratıyor. Böylelikle erkek hâkim kapitalist sömürü nizamını sürdürmektedir” dedi.

“İşte bu yüzdendir ki Pınar’ın katiline tahrik indirimi uygularken, Pınar’ı savunan bayanları cezalandırmak istiyor” diyen Yıldırım, “Bizler katledilen her bayan için sokaklarda olmaya, bayan katillerinden hesap sorma şuuru ile çaba etmeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.