Nurettin Soyer kimdir?

Tunç Soyer 31 Mart 2019’daki mahallî seçimde CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Lider adayı olunca AK Parti ve MHP’lilerin amaç tahtasına oturttuğu eski askeri savcı babası Nurettin Soyer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yaptığı konuşmayla yine gündemde.

Askeri savcı Nurettin Soyer, 12 Eylül sonrası Ankara Sıkıyönetim Başsavcılığı’na getirildi.

FETÖ başkanı Fethullah Gülen’i Türkiye’de mahkum ettiren birinci savcı olarak tanınan Nurettin Soyer, bir de MHP davasıyla biliniyor.

Soyer’in açtığı darbe devri davalarında Alparslan Türkeş “Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün yöneticisi” olmaktan dolayı 11 yıl mahpus cezası aldı, yaklaşık 5 sene mahpus yattı. MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında 5 idam ve 9 müebbet verilmiş, 221 ülkücü de 36 yıl ile 10 ay ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırılmıştı.

GÜLEN’İ MAHKUM ETTİRDİ

Soyer’in Fethullah Gülen hakkında yazdığı 33 sayfalık iddianame 19 Ağustos 1971’de kabul edildi. Davada Gülen 3 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Karar Yargıtay’da bozuldu. Yine yargılama yapılırken TBMM af çıkarınca Gülen ceza almaktan kurtuldu. Fakat yargılandığı periyotta 7 ay boyunca cezaevinde tutuklu kaldı.

TUNÇ SOYER: BENİM İÇİN GURUR VESİLESİ

Tunç Soyer, bu tartışmaların yaşandığı periyotta tartışmalara ait şunları söylemişti: “O günün şartlarında hukuku korumak için elinden geleni yaptı. Babam Fetullah Gülen’in mahpusa atılmasıyla ilgili kararı veren hakimdir. Bu benim için gurur vesilesidir.

Babam Türk ordusunun erdemli bir subayıdır. Dedem Kuvayı Milliye’nin kahramanıdır. Onlarla gurur duyuyorum. Darbeye karşıyız olağan ki. Demokrasi alışılmış ki sonuna kadar sahip çıkmamız gereken bir şey.

O devir üzerinden bugüne dair bir şey çıkarmaya çalışmak, hiç yanlışsız değil. Eski yaraları kaşımanın yararı yok. Bugün yepisyeni bir Türkiye, yesyeni bir dünya, yepisyeni bir kent için uğraşmak gerekiyor. Onları geride bırakmak gerekiyor.”” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.