NATO’nun 30 Ağustos paylaşımı Yunanistan’ı çıldırttı

NATO Müttefik Kara Komutanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı gerekçesiyle toplumsal medya hesabından Türkiye’yi kutladığı bir ileti paylaştı.

Paylaşımda Türkçe olarak “Zafer Bayramınız kutlu olsun. Bugün Türk bağımsızlığının 100. yıl dönümü. Zafer ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamalarında NATO ve ötesindeki Türk müttefiklerimizin yanındayız” tabirleri yer aldı.

TA NEA: TÜRKİYE’Yİ YUNANİSTAN’A KARŞI KAZANDIĞI ZAFERDEN ÖTÜRÜ TEBRİK ETTİLER

NATO’nun paylaşımı Yunan medyasında reaksiyonla karşılandı. Ta Nea gazetesi haberi “NATO bombası” başlığıyla paylaştı. Gazete, “Türkiye’yi 1922’de Yunanistan’a karşı kazandığı zaferden ötürü tebrik ettiler” dediği haberinde, “Aslında bugün (30 Ağustos), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk yetkililerin Yunanistan’a yönelik tehditlerle sert bir akın başlatmayı seçtiği gündür” sözlerine yer verdi.

ŞAŞIRDILAR

CNN Yunanistan ise ‘NATO Türkiye’yi Yunanistan’a karşı kazandığı zaferden ötürü kutladı’ başlıklı haberinde paylaşımın ‘şaşkınlık oluşturduğu’ argüman edildi. Haberde ‘LANDCMD bildirisinde ‘Zafer Bayramınız Kutlu Olsun’ yazıyor. Esasen Türkiye’yi NATO ailesinin bir öbür üyesi olan Yunanistan’a karşı kazandığı zaferden ötürü tebrik ediyor’ denildi. Yunanca yayın yapan pek çok haber sitesi de gelişmeye geniş yer ayırdı.

ATİNA ŞİKAYET ETTİ, NATO PAYLAŞIMI KALDIRDI

Yunan basınında yer alan bu haberlerin akabinde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, ittifakın daimi temsilcisinin paylaşımı kınayan bir şikayette bulunduğunu söyledi.

Bakanlık, Yunan ordusunun benzeri bir şikayeti Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Karargahı’na sunacağını söyledi.

Atina’nın şikayetinin akabinde NATO Müttefik Kara Komutanlığı hesabının kelam konusu paylaşımı kaldırdığı görüldü.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.