Mars’ta neler oluyor! Bir gizemli cisim daha görüntülendi

Perseverance keşif aracı sayesinde Mars’tan bir kez daha hem iyi haberler, hem de ilginç haberler geliyor. NASA’nın keşif aracı 12’inci kaya çekirdek örneğini toplayarak Kızıl Gezegen’in küçük bir parçasını daha ilerleyen dönemlerde incelenmek üzere korunması için bir tüpün içine yerleştirdi. Ancak keşif aracı ekibi, örnekleme sistemine sıkışmış bazı gizemli cisimler de keşfetti.

Keşif aracı, örnekleme sonrası rutininin bir parçası olarak örnekleme sistemi parçalarının yakından fotoğraflarını çekiyor. NASA JPL Proje Yöneticisi Art Thompson’un yazdığı keşif aracı güncelleme bildirimine göre bu görüntülerde iki küçük parça gözüküyordu. Bunlardan biri karotlama parçası üzerinde ufak bir cisimken, diğeri de delici kovanı üzerinde gözüken küçük bir saç benzeri cisimdi. Bu saç benzeri cisim, 4 Ağustos tarihli fotoğrafta kolay bir şekilde görülüyor ve paylaşılan görüntüde vurgulanmış durumda.

İnceleme devam ediyor!

Perseverance ekibi şu anda bu cisimlerin nereden geldiğini ve keşif aracının kendisinden veya giriş, alçalma ve iniş (EDL) sisteminden kalmış parçalar olup olamayacağını inceliyor.

Perseverance şu ana kadar pek çok farklı gizemli cisim buldu ve kısa bir süre önce, bir ip yumağına benzeyen bir cisim bulmuştu. Ancak bu cismin EDL sisteminden kalan ve 2 kilometre uzağa inmiş bir ağ parçası olduğu anlaşılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.