Lukaşenko: Putin, Wagner lideri Prigojin’i öldürmek istedi

Rusya ordusuna karşı isyan başlatan Wagner lideri Yevgeni Prigojin ile Moskova yönetimi arasında arabuluculuk rolünü üstlenen Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Prigojin’i ‘öldürmemeye ikna ettiğini’ söyleyen Lukaşenko, Prigojin’le görüşmesine ilişkin “Sıra dışı bir konuşmaydı. Küfürler havada uçuşuyordu” ifadelerini kullandı.

‘YARI DELİRMİŞ BİR HALDEYDİ’

Prigojin’in Ukrayna’dan Rostov’a geldiğinde ‘yarı delirmiş’ bir halde olduğunu söyleyen Belarus lideri, Putin’le de görüştüğünü aktardı. Prigojin’e ulaşamayan Putin’in kendisinden yardım istediğini iddia eden Lukaşenko, söz konusu görüşmeyi “Putin’e acele etmemesini önerdim. ‘Hadi, ‘Prigojin ve komutanlarıyla görüşelim’ dedim. Bana, ‘Bu bir işe yaramaz, telefonu açmıyor bile’ dedi” sözleriyle anlattı.

Ne olmuştu?

Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner birlikleri Ukrayna’yı terk ederek sınırdaki Rostov bölgesine girmişti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), ‘silahlı isyan’ suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in isyanını ‘vatana ihanet’ olarak nitelendirmişti. Prigojin, Moskova’ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Yevgeniy Prigojin’in 24 Haziran’da, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Rusya’da gerilimi azaltma önerisini kabul ettiği bildirilmişti. Prigojin, Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana göre saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı.

Kremlin, Prigojin’e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, ‘isyancı liderin’ Belarus’a gideceğini bildirmişti. Putin, 26 Haziran’da televizyon kanallarından halka sesleniş konuşmasında, “Bugün, Savunma Bakanlığı veya diğer kolluk kuvvetleriyle bir sözleşme yaparak Rusya’ya hizmet etmeye devam etme veya ailenize ve arkadaşlarınıza dönme fırsatına sahipsiniz. İsteyen Belarus’a gidebilir” ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx