Kutupların kapısı liselilere açılıyor

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü uyumunda gerçekleştirilen 2. Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi’ne TÜBİTAK’ın belirlediği ‘Kutup1001’ davetiyle katılan Türk bilim insanları Arktik’te 14 farklı proje üzerinde çalışma yürüttü. 22 gün süren sefer esnasında yaşadıklarını anlatan Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Burcu Özsoy, kutuplarda yürütülen bu projeye lise öğrencilerinin de takviye olduğunu söz etti. Özsoy, “Teknofest’te TÜBİTAK Kutup Araştırmaları müsabakasını açtık. Bu müsabakaya her sene bine yakın liseli küme başvuruyor. Lise öğrencilerini alana, Antartika’ya götürmek için planladığımız insansız hava aracından robotlara, VR gözlüklerden kutup bölgesini sanal olarak oluşturmalarına kadar geniş yelpazede birçok projeler görüyoruz. Gençlerimizin kutuplara 1000’e yakın proje üretiyor olması bizim için büyük bir gurur. Kutupların kapısı herkese açık.” diye konuştu.

Burcu Özsoy

TÜRKİYE’YE BEYİN GÖÇÜ

Geçtiğimiz günlerde Teknofest Karadeniz’i ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da “İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması” ve “Kutup Araştırma Projeleri Yarışması”ndaki projeleri inceleyerek liseli gençlere şu muştuyu verdi: “Dünyanın geçmişine de geleceğine de ışık tutan çalışmalar kutuplarda yapılıyor. Bu manada biz de ülke olarak tüm dünyanın yararına olacak biçimde bu işleri yapmak istiyoruz. Bu sene bir karar aldık, Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nın birincisini inşallah kutuplara göndereceğiz.

Lise öğrencileri, lisans öğrencileri bu işlere çok erken yaşta başlasınlar ki daha süratli yol alsınlar, geleceğin en değerli bilim insanları olsunlar istiyoruz.” TÜBİTAK Milletlerarası Önder Ve Genç Araştırmacılar Programı, yurt dışında eğitim almış araştırmacılara Türkiye’ye gelmesi için imkanlar sunuyor. Gelen araştırmacılara önemli bütçeler verilerek araştırmalarını yürütmeleri sağlanıyor.

Mustafa Sözen

Arktik’te birincilere imza attık

PolarXplorer isimli gemi ile 22 gün sefer yapan grup, birinci defa bu seferle 82 dereceye kadar Kuzey’e çıkabildi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Kısmı Öğretim Vazifelisi Prof. Dr. Mustafa Sözen, bölgede birincilere imza attıklarını söyledi. Sözen, ”50 binin üzerinde fotoğraflama yaptık. Vardiyalı bir halde günün hangi saatinde olursa olsun müşahede yaptık. Toplamda 100’ün üzerinde balina gözlemledik. En çok kambur balina gördük. Minke balinası, beyaz balina, yunus tipleri, fok tipleri, mors, kutup ayısı ve onlarca kuş tipini de gözlemleyip bilim dünyasına katkıda bulunmaya çalıştık.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.