Koronavirüs olayları tekrar artarken Ipsos’tan çarpıcı araştırma: Her 10 şahıstan 4’ü aşı yaptırmak istemiyor

Son periyotlarda artan koronavirüs hadiseleri tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Ipsos’un araştırmasına nazaran, aşı yaptırmayacağını söyleyenlerin oranı yükseldi. Koronavirüse yakalanacağı konusunda kaygılı olan insanların oranı yüzde 64 olurken birçok insan olay sayıları artsa bile salgının eskisi kadar tehlikeli olmayacağını düşünüyor.

Ipsos tarafından Türkiye temsili 18 yaş üstü 800 birey ile online yapılan anketle toplumun salgına bakışı, aşı olma eğilimi, hatırlatma dozu talebi ve maske kullanma oranı araştırıldı.

Araştırmadan çıkan en çarpıcı sonuçlar şu biçimde:

SALGININ BİTTİĞİNİ DÜŞÜNENLERİN ORANI YÜZDE 11

Vaka sayılarının tekrar artması ile birlikte her 10 bireyden 4’ü olay sayılarının daha da artacağını ve salgının tekrar tehlikeli boyutlara ulaşacağını düşünüyor. Fakat benzeri oranda bir kitle ise olay sayıları artsa bile salgının eskisi kadar tehlikeli olmayacağı görüşünde.

Salgınının bittiği konusunda görüş bildirenlerin oranı ise yalnızca yüzde 11. Olay sayılarının 20 binlerde olduğu Mart ayında her 10 bireyden 7’si salgının kendileri ve aileleri için tehlike oluşturduğunu düşünürken hadise sayıları tekrar artmaya başlasa bile bugün bu oran yüzde 54 düzeyinde.

Diğer dikkat alımlı bir bulgu ise toplumun yüzde 37’sinin bu virüsün tehlike oluşturmayacağı görüşünde olması.

KORONAVİRÜSE YAKALANACAĞI KONUSUNDA KAYGILI OLANLARIN SAYISI ARTTI

Salgının tekrar tehlike oluşturacağını düşünenlerin oranı yüzde 54 düzeyindeyken kendisinin ya da ailesinden birinin Koronavirüs’e yakalanacağı konusunda kaygılı olan bireylerin oranı daha yüksek (yüzde 64). Bu telaş seviyesi olay sayılarının günlük 1500’e düştüğü Mayıs ayından çok farklı olmasa da çok telaşlı olduğunu belirten bireylerin oranı daha yüksek. Ve her 10 bireyden 3’ü bu bahiste da kaygılı değil.

Toplumun yüzde 30’u salgının birinci gününden beri telaşlı olduğunu bu hususta hiç rahatlamadığını belirtiyor. Hadise sayılarının azalması, kısıtlamaların kaldırılması ve yaz aylarının da gelmesi ile birlikte toplumun yüzde 44’ünün salgın konusunda kendilerini rahat hissetmeye başladığı lakin olay sayılarının artması ile birlikte telaşlarının tekrar arttığı görülüyor. Bugün salgın konusunda rahat olan bireylerin oranı ise yüzde 26.

4 ŞAHISTAN BİRİ ‘MUTLAKA AŞI YAPTIRACAĞIM’ DİYOR

Hatırlatma dozlarının tekrar açıldığı bugünlerde bireylerin yüzde 25’i kesinlikle aşı yaptıracağını yüzde 18’i de aşı yaptırabileceğini belirtiyor.

Toplamda aşı yaptırma eğiliminde olan bireylerin oranı bugün için yüzde 43. Lakin aşı yaptırmayacağını söyleyenlerin oranı hayli yüksek. Her 10 şahıstan 4’ü aşı yaptırmayacağını belirtiyor.

Vaka sayılarından bağımsız salgının devam ediyor olmasından ötürü bireylerin yüzde 28’i kapalı alanlarda maske takmaya devam ediyor.

Vaka sayılarının artması ile birlikte yüzde 25’lik bir kesim maskeyi artık takmıyor olsa bile tekrar takmayı düşündüğünü belirtiyor. Öbür taraftan her 3 bireyden biri maske takmayı bıraktığını ve takmayı da düşünmüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.