Köln’de ‘Uluslararası Yaşar Kemal Sempozyumu’ yapılacak

Uluslararası Yaşar Kemal Sempozyumu, 6-7 Mayıs tarihlerinde Köln’de WDR Funkhaus Wallrafplatz Salonu’nda gerçekleştirilecek. Sekiz kurumun desteği ile düzenlenen sempozyumda, Türkiye ve Batı Avrupa’dan toplam 31 uzman konuşmacı 7 oturumda Yaşar Kemal’in edebi ve ebedi mirası üzerine sunumlar yapacak.

Kültür ve Medya’dan sorumlu Federal Devlet Bakanı Claudia Roth’un himayesinde düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını Federal Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir yapacak. Aralarında Fransa eski Kültür Bakanı Jack Lang, Zülfü Livaneli, Zehra İpşiroğlu, Zeynep Oral, Buket Uzuner, Levent Yılmaz, Aslı Erdoğan’ın yanı sıra Marc Semo, Lucien Leitess, Norbert Mecklenburg, Max Lucks, Helga Bohne gibi isimlerin bulunduğu konuşmacılar, Yaşar Kemal’in eserlerini ve edebiyatını, ‘’Toplumsal Vicdan’’, ’’Gazetecilik’’, ‘’Doğa vizyonu’’, ‘’Çukurova ve İstanbul sahilleri’’, ’’İlhamlar, izler ve yeni vizyonlar’’ başlıkları altında değerlendirecek.

Yedi yıl önce vefat eden yazar Yaşar Kemal belgeseli ‘’Ülkesinin Ozanı ve Tarihçisi’’nin gösterimi yapılacak. Belgesel gösteriminin yanı sıra sempozyumun son günü Zülfü Livaneli müziğiyle tamamlanacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.