Kemal Kılıçdaroğlu: Birinci maksadımız; Lozan’ın bayram olarak kabul edilmesi olacak

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu; Lozan Muahedesi’nin 99’uncu yıl dönümünde, Bursa Nilüfer’de düzenlenen “Büyük Mübadil Buluşması”na katıldı.

Kılıçdaroğlu, “Hepinize kelam veriyorum; parlamento açıldığında vereceğimiz birinci kanun teklifi Lozan’ın bir bayram olmasının kabul edilmesinin kanun teklifi olacak. Nasıl ki bizler Lozan’ın bir bayram olması için gereğini yapmak için Bursa milletvekillerinin öncülüğünde bir kanun teklifi vereceksek, tekrar bütün Balkan göçmenlerinden de istirhamımdır; Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine geleceksiniz, bize katılacaksınız. Oy vereceksiniz. Birlikte çaba vereceğiz” dedi.

Bursa’da Nilüfer Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı, Bursa Lozan Mübadilleri tarafından Lozan Mutabakatı’nın 99’uncu yıl dönümü münasebetiyle Nilüfer’e bağlı Görükle’de “Büyük Mübadil Buluşması” düzenlendi. Buluşmaya CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı.

Kılıçdaroğlu; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Birinci Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün çabasına değinirken, “Mustafa Kemal’in ideali demokrasiydi, hak, hukuk, adaletti. Mustafa Kemal, yalnızca bizim Mustafa Kemal’imiz değil, unutmayın; bütün mazlum ulusların Mustafa Kemal’idir… Cumhuriyet’in yüzüncü yılında Cumhuriyet’imizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bunun çabasını veriyoruz. Cumhuriyet’imizi demokrasi ile taçlandırdığımızda nasıl büyüdüğümüzü, nasıl kalkındığımızı, nasıl güçlendiğimizi yalnızca biz değil bütün dünya görecek… Bunun kelamını veriyorum, kâfi ki bizlere inancın. Bizim saraylara muhtaçlığımız yok. Bizim Çankaya’da oturan onurlu insanlara gereksinimimiz var” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“TÜM DÜNYAYA ‘YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ’ DİYE HAYKIRAN BİR HEMŞERİNİZ VAR”

  • Bugün sizler için ne kadar kıymetliyse bir siyasetçi olarak benim için de o kadar kıymetli. Ehemmiyeti Mustafa Kemal’in arkadaşı, yoldaş, hemşerisi olmanızdan kaynaklanıyor. Bu ülkeye bağımsızlığı getiren, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı veren, hayatı savaş meydanlarında geçen, savaşı bitirdikten sonra savaşın tüm acımasızlığını tüm dünyaya ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diye haykıran bir hemşeriniz var. O hemşerinizin koltuğunda oturuyorum. Onun hakkını vermeye çalışıyorum. O neden 85 milyonu kucaklıyorum, kucaklamaya çalışıyorum.

“SAVAŞ MEYDANLARINDAN SONRA BARIŞIN DA KAHRAMANI OLDU”

  • Bana kızanlar, eleştirenler olabilir, lakin şundan herkesin emin olmasını isterim; tek bir arzum var, bu ülkenin kalkınması, büyümesi; tek bir arzum var hiç kimsenin ötekileştirilmemesi, tek bir arzum var, bu ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi. Tek bir arzum var, bayrağı göklerde dalgalanan, prestiji, saygınlığı olan güçlü Türkiye’nin ayağa kalkması… Tek bir arzum var, bayan erkek eşitliğinin sağlanması, Türkiye coğrafyasının barış içinde yaşaması. Tek bir arzum var, yalnızca ülkemizde değil, bütün bölgemizde, dünyada barışın olması… Mustafa Kemal’in isteğiydi. O bunun için çaba etti. O savaş meydanlarının kahramanıydı, lakin savaş meydanlarından sonra barışın da kahramanı oldu. Barışı savundu her yerde. Zira savaşın bütün acımasızlığına yaşamanı boyunca şahit olmuştur.

“LOZAN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAPU SENEDİDİR”

  • Lozan… 99’uncu yıl. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapu senedidir. Lozan’ı eleştiren var. Eleştirenler Türkiye’yi bilmiyorlar, Lozan’ı eleştirenler var, Türkiye’yi sevmiyor onlar; Cumhuriyet’i sevmiyorlar, demokrasiyi sevmiyor onlar. Bir çabanın nasıl verildiğini bilmiyorlar. Bu ülkede yoksulluk içinde, kanlarımızla çabayı verdik. Dedelerimiz, babalarımız bu çabayı verdi. Sizler de bu uğraşın bir kahramanısınız. Artık daima birlikte Türkiye’yi büyütme vakti. Bunun gayretini vereceğiz.

“KENDİ ÜLKELERİNDE ONLAR DA BARIŞ İÇİNDE YAŞAYACAKLAR”

  • Elbette ülkemize değişik yerlerden gelen kardeşlerimiz var. Suriyeli göçmenlerimiz var, Afganistan’dan gelenler var… Size kelamım söz; ırkçılık yapmadan, fakat bütün mültecileri kendi ülkelerine davulla, zurnayla göndereceğiz. Irkçılık yapmıyorum, onların da insan olduğunu biliyorum. Onların da barış, huzur içinde kendi ülkelerinde yaşamaları gerektiğini biliyorum. Evvel barışı, can güvenliklerini sağlayacağız. Yollarını, okullarını, konutlarını, kreşlerini yapacağız. İstihdam alanlarını yaratacağız. Kendi ülkelerinde onlar da barış içinde yaşayacaklar. Biz kendi kültürümüzü korumak, yüceltmek isteriz.

“O MÜZİK GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN DE ÇOK SEVDİĞİ MÜZİKLERDEN BİRİYDİ”

  • Burada müzikler söylenirken; birinci müzik, benim duyduğum ve duygulandığım en hoş müziklerden birisiydi. O müzik Gazi Mustafa Kemal’in de çok sevdiği müziklerden biriydi. O müzik tıpkı vakitte hüzün dolu bir müziktir. Balkanlar’ın bütün hüznünü o müzikte duyabilirsiniz. Mübadillerin, Balkanlar’dan gelen soydaşlarımızın hangi şartlarda geldiğini biliyoruz. Artık sizin ortak misyonlarınızdan bir tanesi o tarihi tekrar yazmaktır. Anıları, tarihi bilmek geleceği daha sağlıklı inşa etmemiz açısından son derece pahalıdır.

“İLK TEKLİFİMİZ; LOZAN’IN BİR BAYRAM OLARAK KABUL EDİLMESİ OLACAK”

  • Bizler Lozan’ın büyüklüğünü evlatlarımıza, gençlerimize anlatmalıyız. Lozan’ın bayram olması gerektiği tabir edildi. Hepinize kelam veriyorum; parlamento açıldığında vereceğimiz birinci kanun teklifi Lozan’ın bir bayram olmasının kabul edilmesinin kanun teklifi olacak.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN PARTİSİNE GELECEKSİNİZ, BİZE KATILACAKSINIZ”

  • Bursa’nın değerini siz biliyorsunuz, ben biliyorum. Size güveniyoruz, inanıyoruz. Güvenimizim, inancımızın kaynağı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerisi olmanızdır. Nasıl ki bizler Lozan’ın bir bayram olması için gereğini yapmak için Bursa milletvekillerinin öncülüğünde bir kanun teklifi vereceksek, yeniden bütün Balkan göçmenlerinden de istirhamımdır; Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine geleceksiniz, bize katılacaksınız. Oy vereceksiniz. Birlikte uğraş vereceğiz. Bu çaba, hak, adalet gayretidir; haksızlıkları sonlandırma gayrettir. Mustafa Kemal’in hemşerisi olmak kolay değildir. Onun ülkülerini yaşatmaktır. O mefkurelerin uğruna çaba etmektir. O çabayı yapmaya çalışıyoruz.

“GÜÇLÜ, SAYGIN, PRESTİJLİ BİR DEVLET OLMAK İSTİYORUZ”

  • Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu hepiniz biliyorsunuz. Güçlü, saygın, prestijli bir devlet olmak istiyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem olsun istiyoruz. Herkesin fikirlerine, inancına, kimliğine hürmet duyulmasını istiyoruz. O vakit güçlü bir devlet olacağız; büyüyeceğiz, o vakit evlatlarımız bizimle övünç duyacaklar. Bizim uğraşımız hak gayretidir. Bu çabayı yapacağız. Bu çabayı yaptığımız takdirde ülkemize, evlatlarımıza karşı vazifemizi yerine getireceğiz. Bu ülkede demokrasi, bayan erkek eşitliği, yurtta barış dünyada barış olmasını istiyorsanız bize katılın. Daha güçlü, prestijli bir Türkiye istiyorsanız bize katılın. Hak, hukuk, adalet istiyorsanız bize katılın.

“LOZAN’I NE UNUTACAĞIZ NE UNUTTURACAĞIZ”

  • Benim bir sorumluluğum var. Bu ülkede yaşayan herkesin de sorumluluğu var. Her birimiz tek tek vatanseveriz. Her birimiz tek tek bayrağımızı seviyoruz. Birlikte uğraş ettiğimiz, çalıştığımız vakit daha güçlü oluruz. Daha inançlı, kararlı oluruz. Mandayı reddettik biz. Yok olan bir Osmanlı’nın üzerine; çağdaş, genç bir cumhuriyet kurduk. Bunun senedi Lozan’dır. Lozan’ı ne unutacağız ne unutturacağız. 99 yıl geçti. Büyüyen Türkiye’yi görmek istiyoruz. G20’den düşen değil, dünyada birinci 10’a giren bir Türkiye’yi istiyoruz. Bunun gayretini veriyoruz. Bu çabayı vermek birlikte olur. Birlikte uğraş edersek kazanabiliriz.

“BİZİM SARAYLARA DEĞİL; ÇANKAYA’DA OTURAN ONURLU İNSANLARA GEREKSİNİMİMİZ VAR”

  • Mustafa Kemal’in ideali demokrasiydi; hak, hukuk ve adaletti. Mustafa Kemal, yalnızca bizim Mustafa Kemal’imiz değil, unutmayın; bütün mazlum ulusların Mustafa Kemal’idir. Bağımsızlık gayretini mazlum ülkeler, Mustafa Kemal’in çabasından sonra vermişlerdir. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurduktan sonra bütün o mazlum ülkeler onlar da cumhuriyeti kabul etmişlerdir. Artık Cumhuriyet’in yüzüncü yılında Cumhuriyet’imizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bunun uğraşını veriyoruz. Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırdığımızda nasıl büyüdüğümüzü, nasıl kalkındığımızı, nasıl güçlendiğimizi yalnızca biz değil bütün dünya görecek… Bunun kelamını veriyorum, kâfi ki bizlere itimadın. Bizim saraylara muhtaçlığımız yok. Bizim Çankaya’da oturan onurlu insanlara muhtaçlığımız var.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.