İran tartışmaları GÜBRETAŞ’ı karıştırdı… Art arda görevden alındılar

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş’ta, iki genel müdür yardımcısı ile fabrika ve tesis müdürü görevden alındı. Görevden alınan genel müdür yardımcılarının yerine ise henüz atama yapılmadı.

GÜBRETAŞ’ta, Genel Müdür yardımcıları, Fabrika Müdürü ile İskenderun Tesis Müdürü görevden alındı. GÜBRETAŞ’dan, KAP’a gönderilen açıklamada Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Bağrıyanık ile İşletme ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Karaman’ın 12 Ağustos itibariyle görevlerinden ayrıldığı belirtildi. Görevden alınan Genel Müdür Yardımcılarının yerine ise atama yapılmadı.

Diğer yandan GÜBRETAŞ Yarımcı Fabrika Müdürü Nihat Dellal ile İskenderun Tesis Müdürü Ali Aslan’ın da görevden alındığı belirtildi.

NELER OLMUŞTU

GÜBRETAŞ’ta yaşananlar Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın’ın Temmuz 2021’de sorduğu soruyu akıllara getirdi.

Soner Yalçın söz konusu yazısında, kamu iktisadi teşebbüsü olan Gübre Fabrikaları Türk A. Ş.’nin yüzde 23.91’lik hissesinin, 656 milyon dolarlık İranlı Gübre fabrikasını alma ihalesinden kısa bir süre önce kurulan bir firmaya devredilmesine dikkat çekmişti.

Yalçın aynı dönemde bir de yüzde 11.95’lik hissenin de batık bir şirkete, üstelik hiçbir sermaye katkısı olmadan verildiğini açıklamıştı.

Üstelik GÜBRETAŞ’ın, İran şirketi Razi’yi tek başına satın alabi­lecek imkanlara sahip iken, birisi henüz yirmi günlük Asya Gaz A.Ş ve bir diğeri de mahkeme kararıyla iflası istenmiş Tabosan Mühendislik A.Ş. firmalarıyla neden ortak yapıldığı açıklanmamıştı.

Dönemin Tarım Baka­nı Mehdi Eker bu soru­lara “devlet sırrı” diye yanıt vermemişti.

Asya Gaz A.Ş. sahibi Şaban Kayıkçı’nın Diyarbakır İl Tarım’da memurluk yapması şüpheleri artırmış Soner Yalçın da yazısında, “Şaban Kayıkçı’nın arkasında 20 yıldır Er­doğan’a pek yakın Diyarbakırlı hangi AKP milletvekili var” diye sormuştu.

BirGün’den Bahadır Özgür’ün haberine göre Gübretaş’ın 656 milyon dolarlık yatırım yaptığı İran’daki gübre fabrikasının başkan yardımcısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden Diyarbakır Eski Milletvekili M. İhsan Arslan olduğu ortaya çıkmıştı.

Söz konusu görevden almaların bu ismin ortaya çıkmasının ardından gelmesi dikkat çekti.

İLGİLİ HABER:

Soner Yalçın yazmıştı, soru yanıtını buldu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.