iPhone 5 ve iPad 3 Parmak İzi Tutmayacak Mı?

Yeni bir patent ipucu olabilir.

iPhone'larApple iPhone ve iPad‘lerde şu an kullanılan yüzey kaplamaları parmakla kullanıma bağlı olarak kolayca kirleniyor ve kısa sürede aşınabiliyor olsa da Apple’ın yeni aldığı bir patent bu soruna çözüm arandığını gösteriyor.

Yeni patentte ayrıntısı verilen yöntemde buhar fazlı kaplama (vapor deposition) tekniği ile yüzeyler yağ-sevmez (oleofobik) bir katmanla kaplanıyor ve parmaktan bulaşan cilt yağının yüzeye yapışması zorlaştırılarak hem telefonun temiz tutulması kolaylaşıyor, hem de biriken cilt yağının kaplamayı kimyasal olarak zayıflatarak aşınmayı hızlandırmasının önüne geçilmiş oluyor. Kaplamanın özellikle dokunmatik ekranın dayanıklılığını önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Parmakla kullanıma bağlı yüzey kirlenme, sıyrılma ve aşınmalarına karşı Apple’ın geliştirdiği yeni kaplama teknolojisinin kısa süre içerisinde üretim süreçlerine eklenmesi ve yeni ürünlerin bu özellikten yararlanması bekleniyor. Yeni ürünler demişken, eylül-ekim zarfında gelmesi beklenen iPhone 5 telefon ve 2012’ye sarkması muhtemel iPad 3 tabletlerin bu gelişmiş kaplamaya sahip olması beklenebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.