iPhone 14 Pro’nun ‘Delikli Ekran’ Tasarımı Ortaya Çıktı

Önümüzdeki hafta tanıtılacak olan yeni iPhone 14 serisi, bazı detaylarını halen gizli tutmaya devam ediyor. Fakat bugüne kadar elde ettiğimiz bilgileri, iPhone 14 serisindeki Pro modeller ile birlikte artık çentikten tamamen kurtulacağımızı göstermişti. Telefonlardaki ön kamera ve sensörler, kendileri ekran üzerinde oluşturulan deliklerde bulunacaktı.

Bugüne kadar kamera ve sensörler için oluşturulan iki ayrı deliğin birbirinden ayrı bir şekilde duracağı aktarılırken, çeşitli kaynaklardan gelen bilgiler durumun böyle olmayacağını gösterdi. MacRumors’un elde ettiği bilgilere göre ekrandaki delikler, telefonun ekranı açıkken ayrı ayrı değil, birleşik bir şekilde tek bir delikmiş gibi gözükecek.

iPhone 14 Pro’nun ekranı böyle gözükecek:

  • Sol: Ekran aktif değilken, Sağ: Ekran aktifken

Elde edilen bilgilere göre Apple, birbirinden farklı boyuttaki iki deliğin özellikle simetri konusunda sıkıntı yaratması nedeniyle bunları birleştirmeye karar verdi. İki delik arasındaki boşluk ise telefonun ekranı açıldığında iOS arayüzü tarafından siyahlaştırılacak. Üstelik bu bölge, 9to5Mac’in farklı kaynaklarına göre kamera aktif olarak kullanıldığında bu donanımların kullanıldığını gösteren yeşil nokta ve mikrofonla gözüken turuncu nokta gibi kullanıcıların yararına olacak bazı işaretlere de yer verebilecek.

Bunun da ötesinde iki deliğin birleşimiyle oluşan pil şeklindeki bölge, yine yazılım ile genişletilebilecek. Bu bölgenin genişletilmesiyle çeşitli uygulamalar ve ana ekran özelinde farklı içeriklerin gözükmesi sağlanabilecek.

Üstelik yeni delikli ekran tasarımıyla birlikte iPhone’ların kamera uygulamasının arayüzü de yeniden tasarlanmış bir şekilde karşımıza çıkabilir. Kamera uygulamasındaki ayarlamalar ve seçenekler, artık telefon ekranının altında değil, üst bölümünde, çentiğin etrafına yayılmış bir şekilde yer alacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.