İngiltere, Ukrayna’ya M270 roketatar gönderecek

Londra idaresi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ukrayna’ya daha fazla takviye verilmesi tarafındaki daveti sonrası askeri yardımlarını sürdürüyor.

Bu kapsamda İngiltere, Ukrayna’ya 80 kilometre uzaklıktaki amaçları vurabilen çoklu fırlatma roket sistemleri sağlayacak.

Ukrayna’ya peş peşe silah dayanağı

Ukrayna’ya sevkiyatın, Rusya’nın taarruzlarına karşılık olarak ABD ile koordineli bir biçimde gerçekleştirileceği belirtildi.

Ukrayna’ya 700 milyon dolarlık yardım kararını onaylayan ABD Lideri Joe Biden, pakete ait, “Ukrayna’nın kendini Rusya’ya karşı savunmasında yardımcı olacak gelişmiş silahları da içeriyor. Buna Yüksek Performanslı Topçu Roketi Sistemi (HIMARS) ismi verilen füze sistemi de dahil.” demişti.

Wallace: Ukraynalı dostlarımız, kendilerini daha uygun koruyacak

Reuters’ın haberine nazaran, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, M270 çoklu fırlatma sistemlerinin sevkiyatını açıklayarak, Rusya’nın taktikleri geliştikçe İngiltere’nin Ukrayna’ya dayanağının değişeceğini söyledi.

Wallace, “Bu son derece yetenekli çoklu fırlatma roket sistemleri, Ukraynalı dostlarımızın, kendilerini Putin’in güçlerinin kentleri dümdüz etmek için ayrım gözetmeksizin kullandığı uzun menzilli topçularına karşı daha uygun muhafazalarını sağlayacak.” diye konuştu.

Putin: Karşılık veririz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, silah sevkiyatlarının “yeni bir şey olmadığını” söyledi, fakat ABD’nin HIMARS sistemleri için daha uzun menzilli mühimmat sağlaması halinde cevap verecekleri konusunda uyardı.

Öte yandan İngiltere, Ukrayna birliklerinin İngiltere’de yeni fırlatıcıların nasıl kullanılacağı konusunda eğitileceğini duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.