İngiltere perakende devi 17 yıl sonra Rusya’dan çekiliyor

İngiliz perakende devi, Mart ayında Rusya’ya sevkiyatı durdurdu lakin daha evvel, yaklaşık 50 mağazanın açık olduğu karmaşık franchise mutabakatlarının büsbütün geri çekilmesini engellediğini söyledi.

Şirket, global tedarik meseleleri ve işgücü derdi nedeniyle artan besin maliyetleriyle karşı karşıya olduğunu, fabrika, nakliye ve navlun maliyetlerinin yanı sıra Çin’de devam eden tedarik problemlerinin giysi ve konut işleri üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Savaşın başında Rusya’dan çekilmediği için eleştirilen M&S, çıkışından itibaren 31 milyon sterlinlik bir ziyanla karşı karşıya kaldığını da ekledi.M&S’nin Rusya’da 1.200 çalışanı ve FiBA isimli bir Türk şirketi tarafından işletilen 48 mağazası bulunuyor.

Starbucks, Coca Cola, Levi’s ve Apple üzere yüzlerce memleketler arası marka, Şubat ayında Ukrayna’nın işgalinden bu yana Rusya’dan ayrıldı. Bu ayın başlarında fast food devi McDonald’s, 30 yıldan uzun bir müddet sonra ülkeden çekildiğini ve restoranlarını lokal bir alıcıya sattığını duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.