Fıstığın kilosu 170 TL olunca üreticinin uykusu kaçtı

Batman’da gelecek ay hasadına başlanacak fıstık bahçelerinde üreticiler, mahsulleri çalınmasın, diye silahla nöbet tutmaya başladı. 

Beşiri ilçesinde ‘yeşil altın’ olarak isimlendirilen fıstığın hasat periyodu yaklaştıkça üreticiler de tedbirlerini artırdı.

Bahçeden satış fiyatı, kilosu 140 ile 170 TL ortasında değişen fıstığın kimi etraf köylerde çalındığını duyan Yenipınar, Deveboynu, Yarımtaş, Atbağı ve Ayrancı köylerindeki arazi sahipleri, fıstık bahçelerinde av tüfekleriyle 7 gün 24 saat nöbet tutuyor.

Köylüler, kuşkulu gördükleri bireyleri jandarmaya ihbar ederken, gruplar de bilhassa geceleri fıstık bahçelerinde devriye atıyor.

‘BAHÇELERE TANIDIK OLMAYANLAR YANAŞAMIYOR’

Hasat devrinde bazen uykusuz kalıp, nöbet tuttuklarını söyleyen Deveboynu köyünden üretici İdris Aba, şöyle konuştu:

*Emeklerimizin heba olmaması için buradayız. Etraf köylerde fıstık bahçelerinde hırsızlık haberini duyunca yerden ayrılmıyoruz.

0Sağ olsun, jandarma grupları de bilhassa geceleri devriye atıyor. Buraya tanıdık olmayanlar yaklaşamıyorlar. Biz kuşkulu birilerini görünce çabucak jandarmaya haber veriyoruz. Fıstık hasadına önümüzdeki ayın ortalarında başlanacak.

*Olgunlaşan fıstıkların çalınmaması için bazen uykusuz da kaldığımız oluyor. Hırsızlar tarlalarda çiftçiyi görmeyince kendi malları üzere gelip çalıyorlar. Biz de onlara mani olmak için buradayız.

Hamdullah Aba da “Fıstığın yetişmesi için yıllarca bekliyoruz, hasat devri gelince de hırsızların gelip çalmamaları için yerimizden ayrılmıyoruz” dedi.

ALMANYA’DAN TATİLE GELDİ, NÖBET TUTUYOR

Almanya’nın Bochum kentinde yaşayan ve tatil için geldiği köyünde, yakınlarıyla nöbet tutan Selman Sezgin de “Köy sakinlerimiz, katma kıymeti yüksek olan fıstığa yöneldi. ‘Yeşil altın’ olarak bilinen fıstık güzel de prim yapıyor. Gaziantep ve Siirt’ten sonra Batman fıstık üretiminde argümanlı bir vilayet oldu. Daha evvel hububat yüklü eserlerin yetiştiği yerlerde artık fıstık yetişiyor. Köyümüzün etrafı kayalık olduğu için bu eserin buraya ekilmesi isabetli oldu. Yerlerde hırsızlarla baş etmenin en düzgün formülü de hasat öncesinde yerden ayrılmamak. Ben de yakınlarımın nöbet tuttuğu tarlalarda onlara eşlik ediyorum” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.