Finlandiya’dan Türkiye açıklaması: Problemlerin çözülebileceğini düşünüyoruz

Washington’da bir ortaya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Haavisto, görüşmenin akabinde basın mensuplarına Finlandiya ile İsveç’in NATO sürecini kıymetlendirdi.

Haavisto, kendisinin de son periyotta iki sefer Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, “Biz Türkiye dahil tüm NATO üyelerinin kaygılarını ciddiye alıyoruz. Şu anda Türkiye ile açık, direkt ve yapan bir diyalog halinde bu mevzuları netleştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Haavisto, İsveç ve Finlandiya’dan giden delegasyonların Türkiye’de görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak “Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor ve bu müzakereler sürecek. Biz, Türkiye’nin de desteklediği NATO’nun açık kapı siyasetine güveniyoruz. Türkiye’nin lisana getirdiği (PKK ve terörle ilgili) problemlerin çözülebileceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Haavisto, Madrid’de haziran ayında yapılacak NATO Doruğu’na kadar Türkiye ile görüşmelerde uzaklık kat etmelerinin değerli olacağını kelamlarına ekledi.

BLİNKEN, SÜRECİN OLUMLU SONUÇLANACAĞINA İNANIYOR

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç ortasındaki görüşmelerin faal ve yapan halde sürdüğünü, ABD’nin de Ankara ile temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York’ta görüştüğünü ve bu görüşmede bu hususların da kapsamlı halde ele alındığını ve sürecin sonunda iki ülkenin de NATO’ya katılacağına inandıklarını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.