Fındık üretiminde alarm: Çiftçi fiyat beklentisini açıkladı

Artan girdi maliyetlerinden ötürü fındık üreticilerinin yüzde 75-80’inin gübre alamadığı, bu yıl rekoltenin düşük gelmesi bekleniyor. Üreticiler açıklanacak fındık fiyatlarının en az 55,5 TL olmasını talep etti.

Ordu Altınordu Ziraat Odası Lideri Atakan Akça, üreticinin gübre alamadığı için rekoltenin bundan olumsuz etkileneceğine vurgu yaparak, fındık fiyatının en az 3,5 dolar (55,5 TL) olması gerektiğini söyledi.

Yaşanan ekonomik kriz ve artan enflasyon sayılarının dikkate alınarak fındık fiyatının açıklamasını talep eden Akça, bilhassa Ordu ve Giresun’da yüksek bölümlerde bulunan üreticilere dayanak yapılması gerektiğini vurguladı.

‘ÜRETİCİNİN YÜZDE 80’İ GÜBRE ALAMADI’

Gübre ve ilaç fiyatlarına yapılan artırımlar nedeniyle çok sayıda üreticinin bahçelerine ilaç ve gübre atamadığını söyleyen Akça, “Üreticinin yüzde 75-80’i gübre alamadı ya da atamadı. Bu fındıkta ya da öbür eserlerde ürün ve randıman kaybının açık bir biçimde yaşanacağını gösteriyor” dedi.

‘BU YIL REKOLTE DÜŞÜK OLACAK’

Birtakım kurum ve şahısların fındık rekoltesi açıkladığını fakat açıklanan sayıların gerçeklik hissesinin olmadığını ileri süren Akça, “Fındığın başında birçok sorun var. Bir don geçirdi, akabinde bir rüzgar geçirdi. Kuraklık sorunu da yaşanabilir. Bütün bunların yanında gübre ve ilaç zahmeti da yaşandığı için kesinlikle bunların rekoltede bir tesiri görülecektir. Kesinlikle bir azalma olacaktır” dedi.

Akça, üreticilerden imkanlarını zorlayarak bahçelerini gübre atmalarını söyledi. Yaşanan ekonomik kriz ve artan enflasyon sayılarının dikkate alınarak fındık fiyatının açıklamasını talep eden Akça, bilhassa Ordu ve Giresun’da yüksek bölümlerde bulunan üreticilere dayanak yapılması gerektiğini vurguladı.

‘FİYATLAR DOLAR ÜZERİNDEN BELİRLENSİN’ TALEBİ

Türkiye’de her şeyin fiyatının dolara nazaran belirlendiğini lisana getiren Akça, şöyle devam etti:

“Biz fındığın fiyatının dolar ya da bu çeşit bedel üzerinden belirlenmesi gerektiğini belirtiyoruz. Bunu yıllardır savunuyoruz. Bana nazaran fındık fiyatı 3,5-4 dolar ortasında olmalı. Bunun altında bir fiyat olursa üretici küser ve üretim yapmaktan vazgeçer. Küsen üreticiyi de bir daha bahçeye geri getirmek o kadar kolay olmaz. 3,5-4 dolar ortasındaki bir fiyat üreticiyi şad eder.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.