Ethereum, güç tüketimini yüzde 99,9 oranında azaltmaya hazırlanıyor

Getty Images Ethereum kurucusu Vitalik Buterin

Dünyadaki ikinci büyük kripto para ünitesi Ethereum, güç tüketimini yüzde 99,9 oranında azaltmak için yeni bir operasyon sistemine geçmeye hazırlanıyor.

The Merge (Birleşim) isimli bu değişim, kripto parayı etrafa ziyanlı olduğu gerekçesiyle eleştirenleri de para ünitesine dayanak vermeye ikna etmeyi hedefliyor.

Ethereum’un şu anda orta uzunluklu bir ülke kadar güç tükettiği düşünülüyor.

Bu değişimin akabinde dünyanın en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin ve öbür çeşitli kripto para ünitelerinin güç tüketiminde bir değişiklik olması beklenmiyor.

2014’te kurulan Ethererum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, The Merge değişiminin şirketin stratejisinin daima bir modülü olduğunu lakin teknik zorlukları yüzünden birçok defa ertelendiğini söylüyor.

The Merge süreci bir gökdelenin temelini bina ayakta duruyorken değiştirmeye benzetiliyor.

Ethereum blok zinciri sadece Ethereum para ünitesini değil, tıpkı vakitte milyonlarca dolar kıymetindeki başka kripto paralarını ve eserlerini de destekliyor.

The Merge değişimi sırasında aksi giden bir şey olursa dünyanın en kıymetli kripto para ekosistemlerinden biri tehlikeye atılmış olur.

Fakat bir kusur olmazsa tüketicilerin değişimi hiç fark etmeyeceği öngörülüyor.

Ethereum Vakfı’nda araştırmacı olan Justin Drake, “Bu çok heyecan verici ve kıymetli bir muvaffakiyet. Elbette her şey tam olması gerektiği üzere ilerlemeyebilir, lakin bu esasen hesapladığımız bir mümkünlük. Ağımızda rastgele bir çöküş yaşanması durumunda sürece devam etmemiz için kâfi alt yapımız var” diye konuştu.

The Merge çalışmaları devam ediyor ve sürecin Perşembe günü tamamlanması bekleniyor.

THE MERGE NEDİR?

Ethereum blok zinciri yapılan tüm süreçleri kaydeden dev ve değiştirilmesi mümkün olmayan bir bilgi tabanı.

Bu bilgi tabanını bugüne kadar çok güçlü bilgisayarları olan gönüllüler güncelledi ve sürdürdü.

Bu gönüllülere çalışmaları karşılığında kripto para verildi.

Proof of Work (İşin Kanıtı) isimli bu sistem aslında kripto madencilik olarak biliniyor ve Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve Litecoin üzere birçok blok zinciri tarafından kullanılıyor.

The Merge değişimiyle Ethereum’un Proof of Work blok zinciri Proof of Stake isimli yeni bir sistem ile birleştirilecek.

Getty Images Ethereum madenciliği için kullanılan bir bilgisayar

2020’den beri çalışan Proof of Stake, bir blok zincirinin sürdürülebilmesi için gerekli olan bilgisayar sayısını çok büyük oranda azaltıyor.

Bilgisayar sistemlerini sağlayan kripto madencilerin yerini ise çok daha düşük sayıdaki kripto yatırımcılar alıyor.

Proof of Stake, Ethereum’un hem tükettiği güç ölçüsünü hem de gönüllülere dağıtılan kripto para sayısını azaltacak.

Ethereum’un kurucuları böylelikle dolanımdaki kripto paranın da azalacağını söylüyor.

DAHA ETRAF DOSTU BİR SİSTEM Mİ?

Proof of Stake’in, Ethereum blok zincirinin sürdürülebilmesi için gerekli olan bilgisayar sayısını ve bu bilgisayarların tükettiği güç ölçüsünü düşürmesi bekleniyor.

İşlemler için çok güçlü grafik süreç üniteleri olan, kıymetli bilgisayarlardan çok olağan laptoplar da kullanılabilecek.

Ethereum Vakfı, Ethereum blok zincirinin Haziran ayında Hollanda’nın tamamı ile tıpkı seviyede elektrik tükettiğini kestirim ediyor.

Vakıf, Proof of Stake’e geçişin güç tüketimini yılda 112 terawatt saatten, bunun yüzde 0,01’ine düşüreceğini varsayım ediyor.

KRİPTO PARA MADENCİLERİNE NE OLACAK?

The Merge, Ethereum’un kripto madencilerini sıkıntı bir seçim ile karşı karşıya bırakıyor.

Son periyotta birçok kripto para ünitesinde yaşanan sıra dışı paha kaybı kripto madenciliği esasen sıkıntı duruma sokmuştu.

Diğer taraftan global güç fiyatları da süratle yükseliyor.

Ethereum madencilerinin bilgisayarlar sistemleri aracılığıyla para kazanmak için yeni formüller bulması, yahut bu bilgisayarları satması gerekecek.

Dubai merkezli kripto madencilik şirketi Prima Technologies, Ethereum grafik sürece ünitesi bilgisayarlarından vazgeçip Bitcoin madenciliği yapmak için daha maliyetli ve çok daha fazla güç tüketen bilgisayarlara on binlerce dolarlık yatırım yapıyor.

Şirket sözcüsü Ammar Lashkari, “Bu çok sıkıntı bir karar zira öteki hiçbir Proof of Work, Ethereum kadar kârlı değil. Birkaç Ethereum bilgisayarı tutup alternatif kripto paralar için madencilik yapacağız. Lakin bir yandan Bitcoin’e yanlışsız yöneleceğiz” diyor.

İngiltere’de Easy Crypto Hunter isimli şirketin yöneticisi Josh Riddett ise bu değişim sayesinde şimdi tanınan olmayan kripto para ünitelerinin daha kârlı bir hale gelmesini öngörüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.