Erdoğan’ın açıkladığı minimum fiyata siyasilerden jet reaksiyon

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın minimum fiyat artırımını açıklamasının çabucak akabinde yapılan orta artırıma yönelik reaksiyonlar gelmeye başladı. 

CHP’li Engin Özkoç yapılan artırımın enflasyon durdurulmadan bir işe yarayamayacağını kaydetti. Özkoç, Twitter hesabından yaptı paylaşımda şu sözlere yer verdi:

“Erdoğan enflasyonu durdurulamadıktan sonra maaş artışları işe yaramayacaktır. Açlık sonunun altındaki 5 bin 500 TL taban fiyat vatandaşı açlığa terk etmektir! Güçlü demokrasi, güçlü iktisat, güçlü Türkiye için oyunuzu altı oka basın!”

CHP’li Engin Altay ise enflasyonun açlık sonunun altında kalmasına vurgu yaparak “Açlık sonunun 6391 TL olduğu bir ülkede, 6770 TL’nin altındaki her sayı, zülümdür, emek hırsızlığıdır” tabirlerine yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen “Açlık hududu 6 bin 319 lira, minimum fiyat 5500 lira. AKP bir sefer daha milyonları açlığa mahkum etti. Bu yeni hududun ismi artık yoksulluk ve açlık hududu bile değil. Daha da aşağıda: Sefalet Hududu bu sefalet!” diyerek açıklanan taban fiyat ölçüsüne reaksiyon gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da orta artırım ile birlikte açıklanan taban fiyat ölçüsüne reaksiyon gösteren siyasilerden oldu. Karasu minimum fiyatın açlık sonunun 891 TL altında kaldığını belittiği paylaşımında şunlara yer verdi:

“Cumhurbaşkanının açıkladığı 5500 TL’lik yeni #AsgariÜcret açlık hududunun 891 TL altında kaldı. AKP milleti açlığa mahkum etmiştir. Yazıklar olsun!”

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.