Dünyanın gözü Konya’da! ‘Dünya Spor Başkenti’ unvanının sahibi

Her konuda Konya halkının yanında olan Büyükşehir Belediyesi spordaki yatırımları ve elde ettiği başarılarla da adından söz ettiriyor.

Daha önce de Konya’da Fair Play ruhu, barış ve kardeşlik anlayışı şehir kültüründe yer alırken şu anda da yeni sporcuların yetişmesi, her yaştan insanın sporla tanışması ve sporun evrensel değerlerinin yaşatılması için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yoğun çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan bazıları ile alınan sonuçlar ise şöyle:

– Spor Konya Projesi kapsamında kurulan Spor Okulları’nda; 28 ilçedeki 56 spor tesisinde, 3 farklı dönemde 25 branşta toplam 31 bin 630 öğrenci sporla buluşturuldu.
– Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren ve gençlere sportif alanlarda destek vermek amacıyla kurulan Konya Büyükşehir Spor Kulübü; 11 branş, 21 antrenör, 860 aktif sporcu ve 3 bin 825 lisanslı sporcuyla faaliyetlerine devam ediyor.
– Konya Büyükşehir Belediyespor’da 13 branşta 3 bin 526 sporcu son 3 yılda 151 altın, 102 gümüş, 127 bronz madalya kazandı.
– Şehrin spor altyapısını daha da güçlendirmek için mevcut spor tesislerine ilave olarak yeni tesisler yapıldı. Bu kapsamda Karapınar Yüzme Havuzu, Seydişehir Spor Salonu, Doğanhisar, Bolay, Tuzlukçu ve Kulu Halı sahaları tamamlandı.
– Merkez dışındaki 28 ilçenin tamamında spor tesislerinin yapımı için çalışmalar da hızla devam ediyor.
– Talep edilen branşlarda Kurumsal Spor Ligleri ve Halk Oyunları Ligi düzenleniyor. Halk Oyunları Ligi’ne Konya merkezde uygun alt yapısı olan 12 farklı okulda yaklaşık 250 öğrenciyle devam ediliyor.
– Yine Büyükşehir Belediyesi tarafından spor faaliyetlerini çok daha üst bir seviyeye çıkararak on binlerce vatandaşın katıldığı festivaller düzenleniyor.

SPOR TURİZMİ VURGUSU

– Büyükşehir Belediyesi ayrıca, Konya’yı uluslararası ve ulusal spor müsabakalarının bir merkezi haline getirmek ve spor turizminden aldığı payı artırmak için de pek çok çalışma yürütüyor.
– Konya 2022 yılı içerisinde İslam ülkelerine Spor Başkentliği yapıyor. Konya ayrıca Avrupa Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu Tarafından ‘2023 Dünya Spor Başkenti’ seçildi. Küresel çaptaki en prestijli spor unvanlarından biri olan ‘Dünya Spor Başkenti’ unvanını almaya hak kazanan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise Madrid’den sonra ikinci şehri oldu.
– Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yürütülen Parkur Konya projesi ile gençler BESYO, Bekçilik, Polislik, Spor Lisesi ve Askeri Okullara giriş için özel yetenek sınavlarına hazırlanıyor.

AMATÖR KULÜPLERE BÜYÜK DESTEK

Konya Büyükşehir Belediyesi kendi bünyesindeki sporcuların yanında amatör kulüplerini de unutmuyor. Büyükşehir Belediyesi Amatör Spor Kulüplerine destek olmak için 2020 yılında; 89 amatör spor kulübüne yaklaşık 1 milyon lira değerinde destekte bulundu. 2021 yılı toplam destek tutarı 8 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti.

550 KİLOMETRE BİSİKLET YOLU

Konya’nın özellikle spor turizmini geliştirmek adına en iddialı olduğu branş ise bisiklet. Konya 550 kilometre bisiklet yolu ile Türkiye’nin en uzun, dünya ülkeleri arasında ise önde gelen bisiklet yolu ağına sahip. 2030 yılında ise bu uzunluğun 786 kilometreye çıkarılması hedefleniyor.

Tabii ki en önemli yatırımlardan biri de Türkiye’nin ilk olimpik veledromu… Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Konya’da inşa edilen tesis dünyaca ünlü sporcuları ağırlamak için adeta gün sayıyor. Ayrıca atletizm pisti ve olimpik yüzme havuzunun yapımı ise büyük oranda bitti.Bunu yanında Konya’da bisiklete binmeyi teşvik etmek ve şehir içi ulaşımda bisikleti öncelikler arasına almak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa hazırladığı proje ‘Türkiye’nin ilk Bisiklet Master Planı Uluslararası İdealkent Ödülünü’ kazandı.

Öte yandan Türkiye’nin en büyük Bisiklet Festivali geçtiğimiz yıl 23-25 Ekim tarihleri arasında Konya düzenledi. Konya Bisiklet Festivali 3 günde toplam 86 bin 500 ziyaretçiyle buluştu.

ÖĞRENCİLERE 16 HAFTA YÜZME DERSİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da büyük bir önem verdiği Yüzme Bilmeyen Kalmasın projesi kapsamında Konya’da da birçok gelişme yaşanıyor. Merkez Meram ve Karatay ilçelerinde 4 farklı havuzda toplamda 3 bin 500 3. sınıf öğrencisine 16 haftalık yüzme eğitimleri veriliyor ve yüzme öğrenmeleri sağlanıyor.

YENİ TESİSİN YAPIMI SÜRÜYOR

Büyükşehir Belediyesi ayrıca şehrin markası olan Konyaspor’a da BEYSU ve KAFEM ile sponsorluk desteği veriyor. Ayrıca yeşil-beyazlılar için Konyaspor Kayacık Tesislerini de inşa ediyor. Temeli geçtiğimiz aylarda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla atılan tesisler, 243 bin metrekare toplam alanda ve 7 bin 300 metrekare inşaat alanında 4 kattan oluşacak; çok amaçlı ve kulüp ihtiyaçlarına yönelik kullanılacak.

İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI HEYECANI

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya halkı 9-18 Ağustos tarihleri arasında İslam dünyasının en önemli ve en büyük organizasyonu olan İslami Dayanışma Oyunları’nın 5’incisine ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşıyor. Konya’da yapılacak  İslami Dayanışma Oyunları, 56 ülkeden 3 bine yakın sporcuyu ve on binlerce seyirciyi bir araya getirecek. Büyükşehir Belediyesi de mevcut ve inşası devam eden tesislerimizle organizasyona en iyi şekilde son hazırlıklarını yapıyor. Bu organizasyon ile Konya, birçok ülkeye tanıtılacak ve spor turizmi için büyük bir katkı sağlayacak.

YARI MARATON İLK KEZ KOŞULDU

Spor için birçok atılım yapan Konya Büyükşehir Belediyesi sporcuların yanı sıra halkı da spora teşvik için büyük çaba harcıyor. Bu doğrultuda Yarı Maratonu’nu bu yıl ilk kez düzenlendi. Koşmayı seven tüm sporseverleri bir araya getiren organizasyon ‘Hareketin Merkezinde Ol’ sloganıyla Türkiye’de ve dünyada kısa sürede adından söz ettirdi. Maratonun en önemli özelliği ise kayıt ücretlerinin, otizm alanında Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük merkezi olan SOBE Vakfına aktarılmasıydı. Dolayısıyla kayıt olan herkes birer SOBE gönüllüsü olmuş oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.