Corona virüs belirtileri neler? Covid olduktan sonra aşı ne vakit yapılır?

Yaklaşık 2.5 yıldır dünya genelinde ölümlere neden olan corona virüs bahar aylarında tesirini kaybetmiş olmasına karşın yaz aylarında tekrar olay artışı yaşanmaya başladı. Varyantlara ayrılan corona virüste, omicron varyantı tehlike saçıyor. Omicron varyantı belirtileri covidden çok soğuk algınlığına benzediği belirtilirken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk üzere belirtilerin omicronun ayırt edici özellikleri olduğu duyuruldu. Hastalığı geçiren şahısların 1 ay sonra aşılanması, bu bireylerde mevcut olan bağışıklığı arttırıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde tedbirlerin gevşetilmesine karşın corona virüs tehlikesi sürüyor. Corona virüs belirtileri ortasında boğaz ağrısı, kuru öksürük, çok yorgunluk, hafif kas ağrıları ve gece terlemeleri en belirgileri olarak dikkat çekiyor.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider, Omicron varyantının belirtileri ile ilgili kapsamlı bir tahlil yayınladı.

Güney Afrika, İngiltere, ABD ve öteki ülkelerde Omicron varyantı hastalarının evvel boğaz ağrısı şikayetiyle hekimlerle irtibata geçtikleri kaydedilirken, Omicron varyantının evvelki varyantların tersine burundan evvel boğazı enfekte ettiği öne sürüldü.

ABD’nin Connecticut eyaletinde misyonlu Dr. Jorge Moreno’nun görüşlerine yer verilen haberde, bölgede Omicron varyantı hastalarının sayılarının giderek arttığını ve semptomların da misal bir halde yaygınlaştığı belirtildi.

Yale Tıp Fakültesi’nde misyonlu Dr. Moreno, “Bu yeni varyant hastalarının belirtileri tıpkı. Kuru bir boğaz ağrısı ve bir şey yutmak istediklerinde keskin bir acı. Bu semptom öteki Covid-19 semptomlarından evvel çıkıyor. Boğazda bir gıcık üzere değil, boğazlarının kuru hissettiğini söylüyorlar” dedi.

Norveç, Güney Afrika ve Birleşik Krallık’ta da emsal semptomların duyulduğuna dikkat çeken uzmanlar bu belirtileri hissedenlerin test yaptırması gerektiğini söyledi. Business Insider’ın haberinde Omicron varyantının birinci tespit edildiği ülkelerden olan Güney Afrika’nın en büyük sıhhat sigorta şirketi Discovery Health’in CEO’su Ryan Noach’ın kelamlarını hatırlattı. Noach da belirtilerin sırasıyla boğazda ağrı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, bedende ağrı formunda görüldüğünü söyledi.

“BELİRTİLERİ BİÇİM DEĞİŞTİRİYOR”

Öte yandan Moreno, boğaz ağrısıyla birlikte sinüste doluluk ve baş ağrısının birlikte geldiğini de aktardı.

Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sıhhati Fakültesi’nde misyonlu Dr. Andy Pekosz ise, “Omicron varyantıyla ilgili bildiğimiz bir öteki şey de semptomların başka varyantlara nazaran farklı olması. Covid-19’da en çok karşılaşılan koku kaybı Omicron’da yok. Daha çok öksürük ve boğaz ağrısı Omicron’un belirtileri arasında” dedi.

OMİCRON BELİRTİLERİ ORTASINDA BİRİNCİ SIRADA BOĞAZ VAR

Bilim insanları Omicron varyantı tespit edilen hastalarda en çok görülen belirtileri sıraladı. Yapılan incelemeler sonrasında Omicron varyantı tespit edilenlerin yüzde 83’ünde öksürük, yüzde 78’inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74’ünde ise halsizlik görüldü.

YÜZDE 12’SİNDE KOKU KAYBI

Omicron şikayeti olan hastaların yüzde 72’sinde boğaz ağrısı, yüzde 68’inde baş ağrısı, yüzde 54’ünde ateş, yüzde 23’ünde tat kaybı ve yüzde 12’sinde koku kaybı tespit edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda hastaların yüzde 42’sinin hastalığı hafif geçirdiği ve hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığı da belirtildi.

 COVİD OLDUKTAN SONRA AŞI NE VAKİT YAPILIR?

COVID-19 etkeni SARS-CoV-2 yeni bir virüs olduğu için hastalığı geçirmekle kazanılan doğal bağışıklığın ne kadar mühlet koruyacağı bilinmemektedir. Lakin yürütülen birtakım çalışmalar, COVID-19’a karşı gelişen doğal bağışıklığın uzun müddetli olmadığını göstermektedir. Daha evvel COVID-19 geçirmiş şahısların aşılanmasında sakınca yoktur. Hastalığı geçiren şahısların 1 ay sonra aşılanması, bu bireylerde mevcut olan bağışıklık karşılığını artıracaktır. COVID-19 geçiren şahısların 1 ay sonra inaktif yahut mRNA COVID-19 aşılarından birini tercih ederek aşılarını yaptırmaları önerilir.

COVID-19 mRNA aşısı uygulanmaması gereken durumlar hangileri?

Aşının içeriğinde bulunan rastgele bir hususa karşı anafilaksi hikayesi varlığında aşı uygulanması önerilmemektedir. Daha evvel yaşanan besbelli bir alerjik tepki varsa aşı uygulamasından evvel bu durum sıhhat çalışanına belirtilmelidir. Aşının içeriğinde bulunan rastgele bir hususa karşı ya da aşının birinci dozunu takiben anafilaksi dışı akut alerjik tepki hikayesi varlığında, aşının bir sonraki dozu uygulanmadan evvel alerji/immünoloji uzmanına danışılmalıdır. Öbür tüm aşılarda olduğu üzere yüksek ateş (38ºC ve üzerinde), tablosu netleşmemiş hastalık ve kronik hastalıkların atakları sırasında aşının uygulanmasının bir mühlet ertelenmesi önerilmektedir.

Kimlere COVID-19 mRNA aşısı önerilmemektedir?

COVID-19 mRNA aşısı; COVID-19’u geçirmekte olan bireylere, 30 gün içerisinde COVID-19’u geçirmiş (PCR testiyle doğrulanmış) bireylere ve aşının uygulanmasından evvelki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir COVID-19 hadisesiyle temas etmiş bireylere uygulanmamaktadır.
Aşılama sonrasında görülen yan tesirler sıklıkla hafiftir. Klinik çalışmalarda COVID-19 mRNA aşısı sonrası bildirilen yan tesirler çoklukla yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, aşı uygulanan bölgede ağrı/kızarıklık/şişlik, halsizlik, bulantı, lenfadenopati (lenf bezlerinin büyümesi) formundadır. COVID-19 mRNA aşısının önemli alerjik tepkiye neden olma mümkünlüğü çok düşüktür. Aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulması ve tabibe yakın vakitte aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.