Cezaevi müdürüne, “tuhaf, geniş yüzlü, geniş göbekli’ dedi tazminat aldı

Fevzi Karacan, bakanlık ve mahkemeye yazdığı dilekçelerde cezaevi ikinci müdürünü, “geniş yüzlü, tuhaf sivil giysili, geniş göbekli, çok kısa boylu” diye tanım edince disiplin cezası yedi. Yüksek mahkeme Karacan’a 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Konya Cezaevi’nde kalan hükümlü Fevzi Karacan, bakanlığa dilekçe yazdı. 23 Ekim 2017 tarihli dilekçede cezaevi ikinci müdürünü, “kısa uzunluklu, epeyce kilolu, geniş yüzlü, geniş gövdeli, kiloları nedeniyle yürümekte zorlanan” formunda tanım etti.

Karacan emsal bir dilekçeyi mahkemeye hitaben de yazdı. İkinci müdürü için bu kere, “çok kısa uzunluklu, geniş yanaklı, geniş göbekli, tuhaf sivil giysili biri” sözleriyle anlattı.

El yazısıyla yazdığı dilekçe cezaevi idaresi tarafından incelenirken fark edilen tabirler üzerine ikinci müdür çok sonlandı. Tutanak tutuldu, disiplin soruşturması açıldı.

İkinci müdür ismini bilmesine karşın, “yürümekte zorlanan, geniş yüzlü, geniş gövdeli” üzere tabirler kullanarak tasvir edilmesinin ötesinde kendisinin küçük düşürüldüğünü savundu.

“Kurum görevlilerine karşı uygunsuz kelam sarf etmek yahut davranışta bulunma” hareketini gerçekleştirdiği gerekçesiyle bir ay kimi etkinliklere katılmaktan alıkoyma cezası verildi.

Fevzi Karacan, cezanın iptali için mahkemeye başvurdu lakin sonuç alamayınca mevzuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Yüksek Mahkeme yaptığı incelemede şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

Söz konusu mevzuat yeterince Ceza İnfaz Kurumunun dilekçeleri okumaya yetkisi olmadığı üzere dilekçeleri okuduktan sonra tespit ettiği kelamlara yönelik olarak bir süreç yapmaya da yetkisi bulunmamaktadır.

Başvurucunun resmî makamlara yazdığı dilekçeleri denetleyerek dilekçelerin içeriği nedeniyle müracaatçıya disiplin cezası uygulanmasının yasal desteğinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Başvurucunun ferdi müracaatın incelenmesi sürecinde tahliye edildiği anlaşıldığından müracaatta tespit edilen hak ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için tekrar yargılama yapılmasında türel fayda bulunmadığı kabul edilmiştir.

HÜKÜM: HAK İHLALİ 

Anayasa Mahkemesi şu kararı kurdu:

Açıklanan münasebetlerle;

  • İfade özgürlüğünün ihlal edildiğine ait savın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,
  • Anayasa’nın 26. hususunda garanti altına alınan söz özgürlüğünün İHLAL EDİLDİĞİNE,
  • Başvurucuya 10.000 TL manevi tazminat ÖDENMESİNE,
  • Kararın bir örneğinin bilgi için Konya İnfaz Hâkimliğine  GÖNDERİLMESİNE,
  • Kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.