Çavuşoğlu: Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa müsaade veremeyiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 5 Balkan ülkesini kapsayan ziyaretinin bölgesel istikrara verilen değerin göstergesi olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkanlar ziyaretinin Bosna Hersek durağında Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu bu sene Bosna Hersek’le diplomatik münasebetlerin 30’uncu yılını kutladıklarını tabir ederek şunları kaydetti:

“2021 yılında ikili ticaret hacmimiz 1 milyar dolara yaklaştı. Bu sene 1 milyar doları geçeceğimizi inanıyoruz. Ticarette ve ekonomik işbirliğinde yeni maksatlar koymamız gerekiyor. Türk şirketleri Bosna Hersek’te kıymetli faaliyetler gerçekleştiriyor, yatırımlarını artırıyor. Şirketlerimizin yanı sıra Kardeşim Bisera’nın da söylediği üzere TİKA, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığımız, Türk Hava Yollarımız üzere çok kıymetli kurumlarımızla bundan sonra da Bosna Hersek’i destelemeye devam edeceğiz.”

Bakan Çavuşoğlu, 5 Balkan ülkesini kapsayan ziyaretinin bölgesel istikrara verilen kıymetin göstergesi olduğunu tabir ederek “Bosna Hersek, bölgesel istikrar bakımından da kilit pozisyondadır. Hasebiyle burada yeni bir itilafa müsaade veremeyiz. Herkesin bu hususta sorumlu davranması lazım” dedi.

ÜÇLÜ ZİRVE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygun bir vakitte Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü tepesini gerçekleştirmek isteğinde olduğunu tabir eden Çavuşoğlu, “Belgrad’daki temaslarımızda Sırbistan makamlarının da, Sayın Vuçiç’in de bu doruğa hazır olduklarını gördük. Keza Hırvatistan tarafı da bakanlar seviyesinde üçlü toplantıya olumlu bakıyorlar” dedi. Çavuşoğlu, “Bugüne kadar olduğu üzere Bosna Hersekin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve istikrarını güçlü bir formda desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.