Bu Tarifle Sevgiliniz Ellerinizi Pamuk Zannedecek! İşte Yıpranan Ve Kuruyan Ellere Doğal Tanım

Koronavirüs pandemisi sırasında ellerinizi sık sık yıkamak çok kıymetlidir. Bunu yaparak, koronavirüsün daha fazla yayılmasının sonlandırılmasını sağlıyoruz. Fakat sık sık el yıkamanın bir sakıncası var mı? Evet, cildiniz çabuk kurur ve bu da ellerin kaba ve kuru olmasına neden olur. İpeksi pürüzsüz ellere sahip olmak ister misiniz? Akabinde ellerinizin kurumasını önlemek için bu ipuçlarını izleyin.

KURU ELLERİN NEDENİ

Ellerimizi günde birkaç defa ılık su ve sabunla yıkıyoruz. Bu, bakterileri ve virüsleri elimizdekilerden uzaklaştırır ve virüsü diğerlerine bulaştırmamızı pürüzler. Lakin ellerimiz de çok daha süratli kurur. Bunun nedeni, yıkamanın doğal yağları yok etmesidir. Dışarıdaki serin hava ve ısınmadan kaynaklanan dehidrasyonun tesirleri ile birlikte ellerin kuruması kaçınılmazdır. Ellerinizi güzelce yıkamaya devam edin lakin cildinize bakım yapmayı da ihmal etmeyin.SABUN İÇİNDEKİ MALZEMELER

Ellerinizi sabunsuz durulamak pek mantıklı değil. Sabun cildi dezenfekte eder lakin birebir vakitte cildinizdeki doğal yağları da yıkayabilir. Bu nedenle, yumuşak, besleyici el sabunu kullanın. Alerjen içermeyen daha yumuşak sabunlar da birebir derecede tesirlidir, fakat cildinizi etkileme olasılıkları daha düşüktür. Ambalajı denetim edin ve hangi alerjenlerin, parfümlerin yahut başka bileşenlerin eklendiğini görün. Nemlendirici kremli bir el sabunu da ellerinizi yumuşak ve besleyici tutmaya yardımcı olur.

PARAFİN

Kuru ellerinizin bakımı kelam konusu olduğunda parafin içeren el kremleri tercih edilir. Bu husus cildi nemlendirir, yumuşak ve esnek hissettirir. Parafin, birçok ambalajın üzerinde farklı isimler altında belirtilmektedir. Bu nedenle ambalajın “Paraffinum Liquidum”, “mineral yağ”, “parafin yağı”, “petrolatum sıvı” yahut “petrol yağı” içermesine dikkat ediniz.EL MASKESİ

Tıpkı yüzünüzdeki cilt üzere, ellerinizdeki hassas cilt de ortada bir maskeyi hak eder. Yalnızca birkaç materyalle konutta basitçe bir el maskesi yapabilirsiniz. Bir kapta 2 yemek kaşığı tam yağlı yoğurt, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Karışımı ellerinizin üzerine yayın ve 15-20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın ve elleriniz ipeksi bir pürüzsüzlük hissedecek!

ELLERİNİZİ YIKAMAYA DEVAM EDİN

Elleriniz kuru mu hissediyor? Ellerinizi daha az sıklıkta yıkamayın. Ellerinizi mümkün olduğunca pak tutmak çok kıymetlidir. Optimum sonuçlar için üstteki ipuçlarını haftada birkaç sefer tekrarlayın ve ellerinizin giderek daha az kuruduğunu göreceksiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.